W piątek 11 października, jak co roku mniej więcej o tej porze zrobiło się galowo i uroczyście. Tradycyjnie swą obecnością licznie zaszczycili nas emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Na uroczystą akademię przybyła także Pani Elżbieta Rzepka, nowa przewodnicząca RR. Władze Gminy Biecz reprezentowały Panie Renata Gołębiowska, Dyrektor ZOJ w Bieczu, oraz Pani Anna Liana. List przesłany przez Burmistrza Biecz, odczytała Pani Anna Filus-Solarz.
W tym roku organizacją Dnia Edukacji Narodowej zajęły się klasy IV i Va, które w podczas swojego humorystycznego koncertu życzeń podziękowały w imieniu całej społeczności uczniowskiej dyrekcji, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym oraz nauczycielom emerytowanym, „za mądrość́, upór i determinację w przekazywaniu wiedzy” podsumowując wzajemne relacje uczniów i pracowników szkoły jako „jeden organizm, którego elementy nie mogą bez siebie istnieć́ i wzajemnie się̨ determinują”.
W podziękowaniu, piątoklasiści wręczyli wszystkim gościom drobne upominki przygotowane przez starszych wychowanków świetlicy szkolnej. Opracowaniem akademii zajęły się Panie: Karp, Wójcik i Stój, przepiękną dekorację przygotowała Pani Małgorzata Przybyłowicz, a Pan Adam Honc zapewnił akompaniament do wykonywanych utworów.
W ostatnim tygodniu września uczniowie klas VI-VII SP na lekcjach języka polskiego realizowali projekt edukacyjny „Wychowanie prze czytanie” stworzony przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Celem projektu jest wprowadzenie nastolatków w świat uniwersalnych wartości moralnych, takich jak: szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, odwaga, mądrość.
Uczniowie w trakcie wspólnej lektury poznali trzy spośród piętnastu opowiadań z pierwszego tomu książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Dla niektórych z nich była to chwila, by oderwać się od obecnych na co dzień w ich życiu tabletów i smartfonów, a dla wszystkich wspaniała okazja, by zastanowić nad zachowaniami prawdziwych ludzi w prawdziwym świecie. W trakcie pracy w ramach projektu młodzież dyskutowała o wartościach moralnych w życiu współczesnego młodego człowieka, tworzyli ich definicje, próbując uchwycić istotę. Przeprowadzili sąd nad bohaterami opowiadań i opowiedzieli o własnych doświadczeniach. Stworzyli także plakaty poświęcone wybranym przez siebie wartościom. To jeszcze nie koniec realizacji projektu w naszej Szkole, ponieważ uczniowie są w trakcie nagrywania filmów promujących wybraną przez nich wartość moralną. Film, który zwycięży w szkolnych eliminacjach, zostanie zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy film o wartościach w ramach projektu „Wychowanie przez czytanie”.
Wychowywanie dzieci w zgodzie z uniwersalnymi wartościami moralnymi i szacunku do książki jako ich źródła jest możliwe przy współpracy rodziców i szkoły. Korzystając z okazji, zwracamy się do Państwa z apelem:
Drodzy Rodzice! Nauka może przychodzić dzieciom łatwiej, jeśli będą czytać wartościowe książki. Czytanie rozwija dzieci i buduje ich zasoby na wielu poziomach: emocjonalnym, językowym i intelektualnym. Do tego czytanie to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na dobre wychowanie! Bądźcie Państwo przewodnikami w budowaniu przyjaźni z książką, bo jak stwierdził J.V. des Barreaux, „Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”.
Anna Filus-Solarz
Cała nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. Podczas gdy starsze klasy zmagały się w terenie z poważną grą miejską, najmłodsi próbowali swych sił z kodowaniem w szkole pod okiem wychowawczyń i nauczyciela j. angielskiego p. Joanny Jareckiej - Ślusarz.
Było pracowicie, twórczo i wesoło. Bo kodowanie - to i nauka, i świetna zabawa!
Maria Wójcikiewicz
Dnia 9 października br na hali sportowej w Libuszy odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Halowej.
W zawodach wzięło udział 7 szkół z gminy Biecz. W wyniku losowania utworzyły się 2 grupy - jedna 3 drużynowa i druga 4 drużynowa, w której znaleźli się nasi piłkarze obok drużyny z Biecz nr 1, Racławic i Rożnowice. Nasi zawodnicy okazali się najlepsi pokonując przeciwników i wywalczając sobie finał. W finale spotkali się z gospodarzami turnieju czyli Libuszą. Pomimo tego, że jak mówią gospodarzom pomagają nawet ściany, nasi zawodnicy okazali się lepsi pokonując Libuszę 2:1.
Zwycięstwem tym Dwójka Biecz zagwarantowała sobie udział w zawodach powiatowych, które odbędą się 22 października na hali sportowej w Bieczu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został nasz uczeń Mateo Trybek. Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy im sukcesów na zawodach powiatowych.
Marzena Gorzkowicz
"BIECZ POZA CZASEM" to tytuł gry miejskiej, która w zakodowanej formie stała się jednym z punktów szkolnych obchodów Code Week.
Uczniowie klasy VII, podzieleni na pięć pięcioosobowych drużyn, pod opieką pięciu nauczycielek, zaopatrzeni w mapę Biecza i kartę pracy, przemierzali miasto zaglądając w jego średniowieczne zakamarki, rozwiązywali szereg zróżnicowanych zagadek.
Dziś nie było przegranych. Drużyny wykonały zadanie celująco. Wszyscy uczniowie zasłużyli na nagrody, o które zadbała pani Iwona Wojcik. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę przywołującą wakacyjne wspomnienia książeczkę rozwijającą kreatywność.
Gra miejska stworzona przez entuzjastki zajęć w terenie panie: Jadwigę Nowak i Grażynę Cetnarowską, posłużyła nie tylko nowej formie ćwiczenia spostrzegawczości i poznawania rzeczywistości, ale też zintegrowaniu się młodzieży, a przy okazji wyzwoliła ducha rywalizacji i aktywności w przyjaznym wydaniu.
Grażyna Cetnarowska