Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

Wycieczka klasy III i IV A do Krosna

 

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które pod opieką p. Małgorzaty Honc  i p. Lidii Karp w dniu 28 listopada 2018 r. odwiedziła klasa III i IV A. Niewiarygodne ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi uczniowie. Program wycieczki był bardzo interesujący ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają a nawet współtworzyć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum dzieci znalazły się przy piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować z czego i jak powstaje szkło.

Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję zaprojektować swoją bombkę choinkową i ją pomalować. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów. Galeria >>>

Pomoc dla Patrycji

Najmłodsi wolontariusze zaangażowali się w akcję pomocy naszej byłej uczennicy, Patrycji Rogozińskiej chorującej na rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki facebookowym możliwościom, Patrycja rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na wózek o napędzie elektrycznym.

Dzięki pracy naszych młodszych wolontariuszy z klas VI i VII oraz sprzedaży kolejnej partii słodkości a także dobremu sercu naszych uczniów i nauczycieli, udało nam się uzbierać imponującą kwotę 577 złotych, którą przekazaliśmy na konto naszej koleżanki.

Wszyscy ciepło pozdrawiamy Patrycję i życzymy jej samych sukcesów!

Galeria

Lekcja bibliotecznadla klas VI i VII

Po raz kolejny biblioteka w Bieczu zaprosiła naszych uczniów na warsztaty przybliżające twórczość jednego ze wspaniałych polskich pisarzy, autora książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, Adama Bahdaja. Tym razem w zajęciach zatytułowanych „Podróż za jeden uśmiech” uczestniczyły klasy VI i VII. Uczniowie wysłuchali prezentacji przybliżającej sylwetkę autora, rozwiązywali zagadki dotyczące jego twórczości oraz oglądali ekranizację jednej z jego powieści „Wakacje z duchami”.

Galeria

Andrzejki 2018

Andrzejki już za nami, ale wspomnienia pozostaną z nami na długo. Dziewczyny z gimnazjum zadbały o wróżby, chłopcy zorganizowali lanie wosku, a uczennice i uczniowie z klasy VII, VIII i III G postarali się o przygotowanie przepysznych ciasteczek z wróżbą. Ciasteczka zawierały nie tylko przepowiednie, ale także życiowe porady oraz złote myśli, które mogliśmy interpretować na wiele sposobów. Oczywiście jak to w taki dzień nie zabrakło tańców oraz pysznego jedzenia, o które zadbała Rada Rodziców.

Galeria

Waga tornistra uczniowskiego

Główny Inspektor Sanitarny przedstawia zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe używanie:

 

 • waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 % masy ciała ucznia,
 • powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
 • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
 • cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
 • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
 • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
 • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
 • tornister należy nosić na obu ramionach,
 • konieczna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy,
 • wskazane jest podjęcie współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

 • obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
 • noszenie dodatkowych słowników i książek,
 • noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki,
 • rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg),
 • niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów,
 • rzadko występująca możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów w szkołach.

Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe (zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji.)

 Aby przeciwdziałać zjawisku przeciążonych plecaków Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra: https://www.gov.pl/web/edukacja/ogolnopolski-dzien-tornistra