This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

DZTL Podgrodzianie

Historia zespołu

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Podgrodzianie" działa od 1982 roku do chwili obecnej, a został założony w Szkole Podstawowej Nr 2 w Bieczu przez Małgorzatę Kosacz - nauczycielkę tej szkoły - wychowankę studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca AGH "Krakus".

Dzięki staraniom ówczesnych dyrektorów: mgr-a Leona Balwierza, mgr-a Jana Wołkowicza oraz pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu i hojności sponsorów, wzbogacił się o kompletne stroje krakowskie wraz z butami dla starszej, a w późniejszym terminie dla młodszej grupy wiekowej oraz stroje szlacheckie.
Obecnie "Podgrodzianie" to uczniowie w wieku 10 - 15 lat. Zespół folklorystyczny opracowany artystycznie, ma w swoim repertuarze oprócz tańców narodowych (poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka), suitę tańców pogórzańskich, śląskich i lubelskich, widowiska taneczne: "Na krakowskim rynku" oraz "Legendy krakowskie" jak i inscenizacje taneczne dla młodszej grupy wiekowej, które nie mają nic wspólnego z folklorem - polkę "Na ruchomych schodach" i układy: "Bajlandia" oraz "Mama dobrze wie".

Zespół posiada bogatą kronikę, w której odnotowuje udziały we wszystkich imprezach, przeglądach, festiwalach wraz ze zdjęciami z poszczególnych występów oraz uzyskanymi dyplomami. Swoimi występami uświetnia szkolne imprezy dla środowiska bieckiego: Jasełka, Dzień Matki, występuje na Gminnych Dożynkach. Od 1994r. systematycznie bierze udział w "Mikołajkowych Spotkaniach Tanecznych" w Krośnie uzyskując wyróżnienia, a w 2001 - tytuł Laureata. Swoimi występami uświetnił obchody VII Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Biecz 1999, reprezentował powiat gorlicki w XXIV Targach Sztuki Ludowej "Cepeliada"- Kraków 2000. W 2001 roku informator "Kalendarz Kultury Powiatu Gorlickiego" umieścił zdjęcie DZTL "Podgrodzian" i podał informację : "III święto Folkloru - Międzynarodowy przegląd zespołów folklorystycznych na bieckim rynku, z udziałem zarówno grup dziecięcych, jak i dorosłych. W poprzednich edycjach imprezy uczestniczyły zespoły polskie, reprezentujące grupy etniczne Górali i Pogórzan oraz grupy ze Słowacji i USA" - w każdej z nich w latach 1999-2001 zespół brał udział, popularyzując tańce narodowe jak i piękno krakowskiego folkloru.

Jest zdobywcą I miejsce w "Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych"- Kraków 2002. Wyróżnieniem dla młodych tancerzy był udział w realizacji dziecięcego programu 1 TVP "Tik-Tak" oraz w obchodach 650 rocznicy powstania Gorlic i 90 rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Kilkakrotnie zespól uczestniczył w Festiwalach Folklorystycznych w Giraltovcach i Harichovcach (Słowacja). W roku 2006 "Podgrodzianie" wystąpili w "Panoramie Kultur"- imprezie folklorystycznej , w której uczestniczyły zespoły z Węgier i Słowacji.

8 czerwca 2006 roku podczas uroczystości sprowadzenia Relikwii św. Jadwigi Królowej do Biecza, "Podgrodzianie" wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Pogórze Bieckie" oraz kapelą "Sabasówka" wystąpiły we wspólnej suicie "W małym Krakowie na Pogórzu".

19 czerwca 2007 roku miała miejsce uroczystość nadania Zespołowi Szkół NR 2 Szkole Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 imię Wacława Potockiego (dotychczasowego patrona SP NR 2). W programie artystycznym "Podgrodzianie" zatańczyli tańce narodowe: poloneza i kujawiaka, rodzime tańce pogórzańskie . Jako że obecnie Biecz jest cząstką województwa małopolskiego, był też element krakowski - układ " Legendy krakowskie". Równocześnie DZTL "Podgrodzianie" obchodzili swoje 25 lecie.

Układy choreograficzne tworzy Małgorzata Kosacz, jest też instruktorem zespołu, a muzykę opracowuje i nagrywa - Adam Honc.

Dorobek Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego "Podgrodzianie"
(od roku 1994)

- Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Artystycznych w Lesku - I kategoria -1996, 1998
- XIX Międzywojewódzkie Spotkania Taneczne- Olkusz 2000 - wyróżnienie
- XXI Międzywojewódzkie Spotkania Taneczne- Olkusz 2002 - II miejsce
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych - Mikołajkowe Spotkania Tańczących Dzieci - Krosno - wyróżnienie - 1994, 1996, 1998, 1999, 2000, 2006, laureat - 2001, II miejsce - 2003, 2004
- Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych - Skawina-Kraków 2001- laureat eliminacji powiatowych, udział w eliminacjach wojewódzkich,
- Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych - Kraków 2002 - I miejsce

Udział w:

- obchodach 50-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu - 1995
- realizacji programu dziecięcego TVP "TIK - TAK" - emisja w Programie 1 TV w dniu 7 listopada 1995 r.
- Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Słoneczna Nuta" - Jasło 1996, 1998, 1999
- obchodach "DNI JASŁA" - Jasło 1996 - 2001
- Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca - Hyżne 1997
- "Wieczorze Talentów" - imprezie integracyjnej z udziałem uczniów z Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji - organizator imprezy - LO w Bieczu - 1998
- obchodach "DNI JEDLICZA" - Jedlicze 1998
- Bieckim Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Dzieci Dzieciom" 1998, 1999
- inauguracji VII Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Biecz 1999
- festynie zorganizowanym na rzecz budowy szkoły w Korczynie - 1999
- "Święcie Folkloru" - Biecz 1999, 2000, 2001
- IX Festiwalu Folklorystycznym Toplanskiej Doliny - Giraltowce 2000 (SŁOWACJA) - gość Festiwalu
- XXI Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej "Cepeliada" - Kraków 2000
- Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego "Taneczny Krąg"- Przemyśl 2001
- I Jarmarku Winnym - Biecz 2001
- Festiwalach Folklorystycznych - Harichovce 2001, 2005 (SŁOWACJA) - gość Festiwalu
- Powiatowym Święcie Policji - Biecz 2005
- obchodach 650-lecia powstania Gorlic i 90-lecia bitwy pod Gorlicami - Gorlice 2005
- Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych - MDK Gorlice 2004, 2005
- obchodach 100. Rocznicy powstania ZNP
- uroczystości Sprowadzenia Relikwii św. Jadwigi Królowej do Biecza - Biecz 2006
- "Panoramie Kultur" - Szymbark 2006
- Gminnych Dożynkach - Binarowa 2006
- uroczystościach nadania ZS NR2 imienia Wacława Potockiego i wręczenia sztandaru - Biecz 2007
- obchodach 750 rocznicy lokacji Biecza - Biecz 2007
- szkolnych imprezach dla środowiska: Dzień Matki - wielokrotnie , Jasełka - wielokrotnie

-Nadaniu imienia Gimnazjum nr 2  i wręczeniu sztandaru  Szkole Podstawowej  nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Bieczu – Biecz 2007
-I Powiatowych Dożynkach -  Gorlice 2007
-Dożynkach – Binarowa 2007
-Imprezie okolicznościowej z okazji DEN dla emerytowanych pracowników OŚWIATY gminy Biecz 2007
-IV Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych „Radość Dzieciom”- Gorlice 2008
-Prymicjach ks. Grzegorza Stanuli  (byłego tancerza „Podgrodzian” ) – Kryg 2008
-finale konkursu „Poznajemy gwarę naszych dziadków” – Gorlice 2008
-uroczystości środow. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Biecz 2009
-II. Festynie Szkolnym – Klęczany 2009
-I. Michałowickim Przegądzie Zespołów Artystycznych, których instruktorami są wychowankowie ZPiT AGH „Krakus”- Kraków, Michałowice 2009
-Bieckim Babim Lecie – Biecz, wrzesień 2009, 2010, 2011,
-VI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych – Gorlice 2010
-Dniu Matki (w szkole) – Biecz 2010
-Dniu Dziecka  -„Radość Dzieciom” – Biecz 2010-06
-Przeglądzie Integracyjnym – z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej – Biecz 2010
-Festiwalu Folklorystycznym „Balkan Fost Fest”- Kiten (Bułgaria) - 2010
-Gminnych Dożynkach – Biecz 2010
-VII  Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych – Gorlice 2011
-Dniu Matki (w szkole) – Biecz 2011
-"Gali Laureatów" – Biecz 20. 06. 2011