This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Projekt edukacyjny „Wychowanie przez czytanie” w Dwójce

W ostatnim tygodniu września uczniowie klas VI-VII SP na lekcjach języka polskiego realizowali projekt edukacyjny „Wychowanie prze czytanie” stworzony przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Celem projektu jest wprowadzenie nastolatków w świat uniwersalnych wartości moralnych, takich jak: szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, odwaga, mądrość.

Uczniowie w trakcie wspólnej lektury poznali trzy spośród piętnastu opowiadań z pierwszego tomu książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Dla niektórych z nich była to chwila, by oderwać się od obecnych na co dzień w ich życiu tabletów i smartfonów, a dla wszystkich wspaniała okazja, by zastanowić nad zachowaniami prawdziwych ludzi w prawdziwym świecie. W trakcie pracy w ramach projektu młodzież dyskutowała o wartościach moralnych w życiu współczesnego młodego człowieka, tworzyli ich definicje, próbując uchwycić istotę. Przeprowadzili sąd nad bohaterami opowiadań i opowiedzieli o własnych doświadczeniach. Stworzyli także plakaty poświęcone wybranym przez siebie wartościom. To jeszcze nie koniec realizacji projektu w naszej Szkole, ponieważ uczniowie są w trakcie nagrywania filmów promujących wybraną przez nich wartość moralną. Film, który zwycięży w szkolnych eliminacjach, zostanie zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy film o wartościach w ramach projektu „Wychowanie przez czytanie”.

Wychowywanie dzieci w zgodzie z uniwersalnymi wartościami moralnymi i szacunku do książki jako ich źródła jest możliwe przy współpracy rodziców i szkoły. Korzystając z okazji, zwracamy się do Państwa z apelem:

Drodzy Rodzice! Nauka może przychodzić dzieciom łatwiej, jeśli będą czytać wartościowe książki. Czytanie rozwija dzieci i buduje ich zasoby na wielu poziomach: emocjonalnym, językowym i intelektualnym. Do tego czytanie to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na dobre wychowanie! Bądźcie Państwo przewodnikami w budowaniu przyjaźni z książką, bo jak stwierdził J.V. des Barreaux, „Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”.

Anna Filus-Solarz

Galeria