This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Historie znane i nieznane, czyli śladami bieckich Żydów

W dniu dzisiejszym klasy VII i VIII miały okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji będącej połączeniem lekcji historii, edukacji regionalnej, a także wykładu dotyczącego kultury i tradycji żydów.

Lekcję, która rozpoczęła się spacerem po dobrze znanych nam zakątkach Biecza przeprowadził dla nas Pan Krzysztof Przybyłowicz, fascynat i oddany całym sercem badacz historii Żydów, zamieszkujących tereny Biecza do czasów II Wojny Światowej, a dokładnie do czasów likwidacji bieckiego getta w 1942 r.

Pan Przybyłowicz z charakterystycznym dla siebie zapałem opowiadał historię rodzin mieszkających kiedyś zaledwie kilka kroków od progów naszej szkoły, wspominając również rodziny Polaków, którzy ukrywali Żydów podczas wojny, czyli tzw. „Sprawiedliwych wśród narodów świata”.

W drugiej części, uczniowie zgromadzeni już w szkole mieli okazję „pouczyć się” języków hebrajskiego oraz jidysz oraz posłuchać kolejnych historii ocalałych, oraz tych którzy zginęli podczas wojny, a także poznać, a nawet zobaczyć niektóre symbole kultury judaizmu.

Dzięki takiej lekcji wielu z nas, zobaczyło znane od lat ulice i budynki w zupełnie nowym, nieznanym dotąd świetle i być może obudziło w sobie chęć jeszcze bardziej wnikliwego poznawania swego miejsca zamieszkania.

Galeria