This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER”

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER” - Fundacja Wspomagająca Wychowanie „Archezja”

Dnia 25 września uczniowie klasy VIII SP wzięli udział w kinie Farys w zajęciach zorganizowanych w ramach programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER”.

Przed rozpoczęciem spotkania zapytałam młodzież, co może ich zdaniem oznaczać słowo „Cuder”? Ósmoklasiści mieli różne pomysły; najczęściej pojawiała się propozycja: „ktoś cudny”. I… trzeba przyznać, że nasi Dwójkowicze byli naprawdę blisko! Jesteście ciekawi, kim jest Cuder?

Zapraszamy do dalszej lektury… Celem programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER” jest wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zagrożeń, w tym w szczególności od smartfona, komputera, Internetu, a także wskazywanie właściwych hierarchii wartości poprzez wzmocnienie zainteresowań.

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER” został zrealizowany przez doświadczonych profilaktyków, rekomendowanych przez Fundację Wspomagającą Wychowanie „Archezja”. Trenerki, pani Karolina i pani Anna, natychmiast nawiązały z młodzieżą znakomity kontakt i zachęciły ósmoklasistów z Gminy Biecz do owocnej współpracy. Na zajęciach uczniowie koncentrowali się na 5 sferach człowieka jako nierozerwalnej i harmonijnej całości: ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji. I tutaj tajemnica CUDERA została rozwiązana:

Ciało

Umysł

Duch

Emocje

Relacje

Każdy miał okazję zastanowić się nad wartościami życia, takimi jak prawda, miłość, wolność. Realizacja Programu była podzielona na trzy części;

1. Kim jesteś? – prezentacja sfer człowieka w formie pionka do gry – Cudera.

2. „Pułapki” zastawiane w sieci i kontaktach międzyludzkich.

3. Wielkoformatowa profilaktyczna gra planszowa, w której każdą z 9 szkół reprezentowało 2 uczniów.

Młodzi ludzie, podejmując decyzje w grze, zastanawiali się nad tym, jak ich decyzje mogą wpłynąć na ich życie. Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli okazję do refleksji i zastanowienia się nad tym, jak uodpornić się na wpływy środowiska i otoczenia. Podczas realizacji programu trenerzy zachęcali ósmoklasistów do podjęcia wyzwania:

CYBERDETOX. Jeden dzień bez smartfona.

Tylko jeden… a w opinii wielu uczestników programu: AŻ jeden.

I właśnie ten komentarz daje do myślenia:

Zastanów się, czy Tobie nie przydałby się jeden dzień bez smartfona? Taki Twój prywatny Cyberdetox na drodze ku lepszemu życiu.

Mamy nadzieję, że program ochroni uczniów przed szeroką gamą zagrożeń oraz skłoni do refleksji nad własnym życiem.

Anna Filus-Solarz

Galeria