This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Zielona Szkoła - dzień piąty

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień piąty

Ostatni dzień pobytu nad morzem… Chyba nikt z nas nie mógł uwierzyć, że czas minął tak szybko! Dopiero przyjechaliśmy do Władysławowa i już wracamy do Biecza? Nie… Jeszcze nie wracamy! Przed nami był jeszcze emocjonujący i obfitujący w atrakcje dzień.

Po śniadaniu po raz ostatni poszliśmy na spacer na plażę, by pożegnać się z morzem. Warto dodać, że w czasie pobytu we Władysławowie udało nam się zaobserwować, jak wiele twarzy ma morze. We wtorek było bardzo spokojne, pojawiały się na nim jedynie bardzo delikatne fale. W czwartek było już inne, bardziej wzburzone. Zmianie uległa także linia brzegowa, co można było bez trudu zaobserwować. W tym ostatnim dniu po raz pierwszy zobaczyliśmy pochmurny, nadmorski krajobraz. Nadal było ciepło, ale bez słońca.

To ogromne szczęście móc na własne oczy zobaczyć, jak zmienne jest morze. Poza tym uważamy, że… morze po prostu smuciło się, że odjeżdżamy. ;)

Po ostatnim spacerze brzegiem morza udaliśmy się w drogę powrotną. Ostatnim punktem na naszej trasie wycieczkowej był Zamek w Malborku. W 1309 roku wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanego powszechnie jako zakon krzyżacki, Siegfried von Feuchtwangen, przeniósł do Malborka swój urząd. Tym samym zamek stał się stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Zamek w Malborku ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Pod względem powierzchni jest największy na świecie i znajduje się na liście zabytków UNESCO. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu tysięcy milionów cegieł, a dawniej, w swojej pierwotnej formie mogło ich być 30–50 milionów. Zamek i jego ciekawa historia zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Po zwiedzaniu Zamku w Malborku kontynuowaliśmy podróż do Biecza.

Anna Filus-Solarz

Galeria