Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Zielona Szkoła - dzień pierwszy

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień pierwszy

W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w Toruniu, pięknym mieście, szczycącym się wspaniałymi zabytkami i niezwykłą historią. Średniowieczne centrum Torunia składa się nie tylko ze Starego Miasta - co występuje w większości innych miast, ale również z drugiego elementu: Nowego Miasta, które powstało jako niezależny, odrębny organizm miejski i funkcjonowało w ten sposób przez 190 lat. Obie części miasta wraz z sąsiadującym terenem krzyżackiego zamku komturskiego tworzą obecnie toruński Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Pomników Historii i na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W Toruniu znajdują się skarby architektury, sztuki, których odkrywanie i poznawanie niejednemu zajmuje całe lata... My mieliśmy na to zaledwie kilka godzin, więc siłą rzeczy nie mogliśmy zobaczyć wszystkiego, nie mniej jednak w tym mieście zakochało się wielu z nas!

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy w Toruniu do mieszczącego się w samym centrum miasta Żywego Muzeum Piernika; pierwszej tego typu interaktywnej placówki w Europie. Tam odbyliśmy prawdziwą podróż w czasie! Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Wiele radości sprawiło nam przygotowanie własnych pierników, które po upieczeniu mogliśmy zjeść lub zabrać ze sobą na pamiątkę.

Toruń jest grodem… oczywiście, że Mikołaja Kopernika! Dlatego też w trakcie spaceru po Starym Mieście udaliśmy się przed kamienicę, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Kolejnym miejscem, w którym spędziliśmy dłuższy czas, była interaktywna wystawa w sali Geodium Planetarium w Toruniu. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o Ziemi jako planecie. Każdy mógł samodzielnie sterować efektami wizualnymi i uzyskać informacje, dlaczego mamy cztery pory roku czy dlaczego zachodzi słońce, sprawdzić, jak tworzą się wydmy czy cyklon. 

Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z Toruniem i udaliśmy się w dalszą drogę do celu – nad morze! Oczywiście jeszcze tego samego dnia, wczesnym wieczorem, poszliśmy na plażę, by przywitać się z morzem…

Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie ;) Wrażenia nie do opisania słowami. To trzeba przeżyć!

Anna Filus-Solarz

Galeria