Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

Zielona Szkoła - dzień pierwszy

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień pierwszy

W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w Toruniu, pięknym mieście, szczycącym się wspaniałymi zabytkami i niezwykłą historią. Średniowieczne centrum Torunia składa się nie tylko ze Starego Miasta - co występuje w większości innych miast, ale również z drugiego elementu: Nowego Miasta, które powstało jako niezależny, odrębny organizm miejski i funkcjonowało w ten sposób przez 190 lat. Obie części miasta wraz z sąsiadującym terenem krzyżackiego zamku komturskiego tworzą obecnie toruński Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Pomników Historii i na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W Toruniu znajdują się skarby architektury, sztuki, których odkrywanie i poznawanie niejednemu zajmuje całe lata... My mieliśmy na to zaledwie kilka godzin, więc siłą rzeczy nie mogliśmy zobaczyć wszystkiego, nie mniej jednak w tym mieście zakochało się wielu z nas!

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy w Toruniu do mieszczącego się w samym centrum miasta Żywego Muzeum Piernika; pierwszej tego typu interaktywnej placówki w Europie. Tam odbyliśmy prawdziwą podróż w czasie! Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Wiele radości sprawiło nam przygotowanie własnych pierników, które po upieczeniu mogliśmy zjeść lub zabrać ze sobą na pamiątkę.

Toruń jest grodem… oczywiście, że Mikołaja Kopernika! Dlatego też w trakcie spaceru po Starym Mieście udaliśmy się przed kamienicę, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Kolejnym miejscem, w którym spędziliśmy dłuższy czas, była interaktywna wystawa w sali Geodium Planetarium w Toruniu. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o Ziemi jako planecie. Każdy mógł samodzielnie sterować efektami wizualnymi i uzyskać informacje, dlaczego mamy cztery pory roku czy dlaczego zachodzi słońce, sprawdzić, jak tworzą się wydmy czy cyklon. 

Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z Toruniem i udaliśmy się w dalszą drogę do celu – nad morze! Oczywiście jeszcze tego samego dnia, wczesnym wieczorem, poszliśmy na plażę, by przywitać się z morzem…

Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie ;) Wrażenia nie do opisania słowami. To trzeba przeżyć!

Anna Filus-Solarz

Galeria