Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

"Jak nie czytam, jak czytam" 2018

Dnia 15 czerwca w naszej Szkole odbyła się już III edycja Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Możemy być z siebie dumni, bo wzięliśmy w niej udział po raz trzeci.

 

Celem Akcji, jak co roku, była promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo, a także upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia. Nie sposób byłoby nie wspomnieć o jeszcze jednym istotnym celu tej Akcji: pobiciu ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób. Warunkiem wzięcia aktywnego udziału w Akcji było zabranie ze sobą do szkoły ulubionej książki.

W ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam” odbył się Konkurs dla klas I-IV SP „Jestem bohaterem książki”, który polegał na tym, by przebrać się za ulubionego bohatera książki i przedstawić się innym w sposób opisowy, to znaczy, nie mówiąc z imienia i nazwiska, kim się jest. Zwycięzcami konkursu zostały dwie uczennice klasy III SP, Karina Stanula i Natalia Hycnar, które zajęły równorzędnie I miejsce.

Niezwykle entuzjastycznie zareagowali uczniowie klas I-IV SP na zabawę „Literackie Kalambury”, w której rysowali, pokazywali kolegom i koleżankom, by ułatwić im odgadnięcie tytułów książek. Kolejnym ciekawym wydarzeniem tego dnia był Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-IV SP, V-VII SP i II-III G. W Konkursie wzięło udział po 2 uczniów z każdej klasy. Zadaniem osób biorących udział w zmaganiach konkursowych było możliwie najpiękniejsze, publiczne przeczytanie fragmentu książki (uczniowie klas I-IV SP – „Spotkanie nad morzem”, uczniowie klas V-VII SP i II-III G – „Kwiat kalafiora”). Wszyscy uczestnicy konkursu włożyli w interpretację tekstu całe serce, dlatego też komisja konkursowa uznała, że należy im się I miejsce; każdemu bez wyjątku! Oprócz tego uczniowie klas V – VII SP oraz II- III G w ramach przedsięwzięcia „Przeczytaj tę książkę” przygotowali ulotki reklamowe swoich ulubionych książek, a następnie przykleili je na jednym arkuszu papieru, tworząc tym samym reklamę książek, które czytają uczniowie danej klasy. Efekty swojej pracy zaprezentowali wszystkim podczas wspólnego spotkania w sali gimnastycznej.

Ważnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach III edycji Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam” był Kiermasz Używanej Książki. Zdarza się, że w swoich domowych zbiorach mamy książki, których sami już nie potrzebujemy, ale… chwileczkę! To, że sami ich nie potrzebujemy, nie oznacza, że nie potrzebuje ich ktoś inny! I właśnie ta myśl stała się inspiracją do działania. Kiermasz Używanej Książki stał się okazją, by zdobyć zupełnie nową książkę do swojej prywatnej biblioteczki. Uczniowie, którzy przynieśli książki na kiermasz, wymieniali je na książki przyniesione przez innych. Nad prawidłowym przebiegiem tego przedsięwzięcia czuwali wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, za co im serdecznie dziękujemy.

Ogólnopolska Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” nie mogłaby oczywiście odbyć się bez cichej lektury książek. W tym roku wymieniliśmy się na kilka minut książkami z osobami siedzącymi obok i …. czytaliśmy ulubione książki innych. Kto wie? Może dzięki temu ulubiona książka kolegi, koleżanki, nauczyciela, stanie się moją ulubioną książką…

Galeria