Międzynarodowy Dzień Tolerancji

"Warto czasami zrobić stop klatkę i zastanowić się jak ja mówię o innych osobach i je pokazuje."

I my obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.  Wyjątkowy dzień. Miał za zadanie uwrażliwić na przejawy nietolerancji, pokazać że jest wokół nas oraz zachęcić do skutecznego jej przeciwdziałania.

Dzieci tworzyły plakaty, układały hasła dotyczące tolerancji i rozmawiały o przejawach tolerancji w klasie, w szkole i na podwórku.

W klasach starszych obchody Dnia Tolerancji były okazją do rozmowy o trudnym losie uchodźców. Uczniowie zainspirowani animowanym filmem Ali z Afganistanu rozmawiali o ludziach, którzy muszą uciekać ze swojej ojczyzny i o trudnościach, jakie stoją przed nimi w obcych krajach. Uczniowie zauważali, że obok siebie żyją ludzie wielu kultur, z różnymi poglądami, a wyznawane przez nich wartości nie są ani gorsze, ani lepsze – po prostu inne.

Dla każdego z nas Dzień Tolerancji powinien stać się okazją do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych, szczególnie przedstawicieli innych kultur, religii czy regionów świata.