SZKOLNY KONKURS "WIĘCEJ WIEM, ZDROWIEJ JEM"

Nie przypadkowo 8 listopada, bo w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w drodze zmagań konkursowych wybraliśmy trzyosobową reprezentację szkoły do gminnego projektu "Więcej wiem zdrowiej jem" w Rożnowicach. W naszym imieniu startować będą Emilia Janas z kl VII, Kacper Baran z kl VI i Kacper Dutkiewicz z kl V.

A przy okazji, czy wiecie że....

Około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. To jedna z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlatego też Komisja Europejska rozpoczęła kampanię informacyjną, która ma przekonać obywateli, że zdrowe odżywianie w dzieciństwie znaczy zdrowie w dorosłym życiu.

Co roku w Europie liczba dzieci z nadwagą rośnie o 400 tysięcy. Jest to wyjątkowo niepokojące zjawisko, gdyż nadwaga i otyłość u dzieci często wywołują problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby. Także w dorosłym życiu dzieci te są bardziej narażone na choroby serca, raka, nadciśnienie, udar mózgu i depresję.

Nawyki z dzieciństwa mają często wpływ na późniejszy styl życia. Można zatem założyć, że dzieci, które poznają zalety zdrowego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia. Dobre przyzwyczajenia nabyte w dzieciństwie procentują w dorosłym życiu .

Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania utworzono również stronę internetową adresowaną do dzieci: http://eu.mini-chefs.eu.Znajduje się tam europejskie forum poświęcone zdrowemu jedzeniu i gotowaniu, a także interaktywna gra kucharska. Strona dostępna jest w dwunastu językach.

Więcej informacji o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania:

Źródło: Komunikat Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce