Lekcja otwarta z wychowania do życia w rodzinie

W ramach podnoszenia jakości pracy szkoły oraz dzielenia się doświadczeniem nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w otwartej lekcji wychowania do życia w rodzinie przeprowadzonej w klasie IV przez p. Grażynę Cetnarowską.

Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i usadzeni przy złączonych stolach. Nauczycielka zainteresowała uczniów tematem poprzez pobudzenie ich zmysłów. Przygotowane rekwizyty – kawałki czekolady, wywołały przyjemne skojarzenia. Każda z grup otrzymała jedną kostkę czekolady więcej niż uczestników. Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania opowiadającego zdarzenie z życia pewnej rodziny uczniowie mieli za zadanie zastanowić się, kto z nich powinien dostać ostatni kawałek czekolady i dlaczego, oraz stworzyć własną definicję „sprawiedliwości”. Zadaniu towarzyszyły niemałe emocje, uczniowie zauważali jak wiele może być punktów widzenia.

W atmosferze zabawy i grupowej współpracy lekcja pozwoliła na poznanie oraz głębsze zrozumienie mechanizmów rządzących współczesnym światem. Skupiono się na najważniejszych zagadnieniach tematycznych poruszanych w ramach edukacji globalnej: równości i sprawiedliwości społecznej.

Uczniowie uczyli się wskazywać przykłady rozwiązań problemów występujących w konkretnej sytuacji  w oparciu o kryteria równości i sprawiedliwości, poznali też potrzebę szacunku dla myśli uczuć, wartości i przekonań innych.