Warsztaty "Inny - nie znaczy gorszy"

W dniu 25 października klasa V uczestniczyła w warsztatach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego nt: „ INNY – NIE ZNACZY GORSZY” dotyczących tolerancji, poszanowania i wyrozumiałości dla odmiennych niż nasze kultur, wyznań, ras czy uczuć.

Uczniowie mając do dyspozycji dwa piękne jabłka różnych gatunków jedno wychwalali drugie zaś ranili słowami, uderzaniami , kopniakami. Każdy uczeń miał prawo „skrzywdzić” jedno z jabłek, co w konsekwencji doprowadziło do wewnętrznego uszkodzenia jabłka. Po rozkrojeniu jabłek oglądali wnętrza obydwu i wyciągali wnioski już przetransformowane na ludzi. Sami zauważyli, że złe traktowanie jednego z jabłek doprowadza do zgnilizny, zgorzknienia, a drugie nadal pozostało piękne.

Na końcu zajęć  było dla nich oczywiste, że nikogo nie wolno poniżać, krzywdzić słowem lub czynem, choćby nie odpowiadał nam wygląd, przekonania, wyznanie itp tej osoby. Zrozumieli, że każdemu należy się szacunek, bo gdy tego szacunku i tolerancji zabraknie  to doprowadzimy do  wewnętrznego zniszczenia drugiego człowieka. Tym samym nasze zachowanie w stosunku do innych przyczynia się do tego, jakim w przyszłości stanie się inne osoba. Uczniowie stwierdzili, że są odpowiedzialni za innych.