image1 image2 image3

Europejski Dzień Języków w naszej szkole.

16 lat temu Rada Europy przy udziale Komisji Europejskiej oraz UNESCO podjęła inicjatywę i ogłosiła rok 2001 Europejskim Rokiem Języków, zaś dzień 26 września ustanowiono Europejskim Dniem Języków. W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Każdego roku Europejski Dzień Języków jest obchodzony w szkołach na całym świecie. W naszej szkole również nie mogło zabraknąć akcentu tego święta. 5 października 2017r. uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanym na ten dzień programie artystycznym. Najpierw wysłuchali pouczającego wykładu przygotowanego przez koleżanki i kolegów z klasy VII na temat korzyści płynących ze znajomości języków obcych. Po obfitej porcji wiedzy nadszedł czas na ucztę dla uszu. Piosenki w różnych językach wykonane przez artystki z klasy II i III Gimnazjum umiliły zebranym czas, a także przygotowały na pełną napięcia część konkursową. 

Reprezentacje klas I – IV zmagały się z mapą Europy dopasowując nazwy państw do ich flag i konturów, a także układając puzzle. Na koniec zaś całe klasy wraz z wychowawczyniami przygotowały piękne plakaty zachęcające do uczenia się języków obcych i podróżowania. Za zaangażowanie w pracę wszyscy otrzymali skromny słodki upominek.

Starsi uczniowie mieli do wykonania pięć zdań. Najpierw rozwiązywali quiz językowy, którego pytania można było poznać dzień przed konkursem skanując kody QR umieszczone w różnych miejscach w szkole. Później uczyli się pisać cyrylicą, łączyli nazwy krajów europejskich z ich flagami, wprawiali się w słowotwórstwie oraz odgadywali pochodzenie polskich wyrazów. Rywalizację wygrała klasa III Gimnazjum. Za nimi uplasowali się uczniowie klasy VII SP. Trzecie miejsce przypadło klasie VI SP. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Obchody Europejskiego Dnia Języków pokazały uczniom, że uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.