Edukacja Globalna - zajęcia

Zaczęliśmy we wrześniu, wiemy coraz więcej, a wciąż w głowach pojawiają się nowe pytania.

Czym jest DOBRE życie w zglobalizowanym świecie? Czy różni się ono tak bardzo dla Polaków, Kongijczyków, Norwegów, Boliwijczyków, Filipińczyków, Kazachów, Hindusów, Amerykanów i innych?

Co czeka nas za 15 lat?

10 korporacji kontroluje sprzedaż jedzenia na świecie - czy to sprawiedliwe?

Dlaczego 1/3 dzieci na świecie oficjalnie nie istnieje?

Świat łączą wspólne, globalne wyzwania: ubóstwo, zmiany klimatu, dyskryminacja, dostęp do energii. Ale dzisiaj mamy technologię i wiedzę, która pozwala na pokonanie problemów. To wszystko nie dzieje się wokół nas ale z NAMI.

Co najmniej 17 rzeczy łączy nas z mieszkańcami krajów Globalnego Południa.

Seria zajęć zaproponowanych dla uczniów naszej szkoły ma pomóc w odpowiedzi na wiele nowych pytań...po to nam EDUKACJA GLOBALNA! (globalna.edu.pl)

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

"Warto czasami zrobić stop klatkę i zastanowić się jak ja mówię o innych osobach i je pokazuje."

I my obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.  Wyjątkowy dzień. Miał za zadanie uwrażliwić na przejawy nietolerancji, pokazać że jest wokół nas oraz zachęcić do skutecznego jej przeciwdziałania.

Dzieci tworzyły plakaty, układały hasła dotyczące tolerancji i rozmawiały o przejawach tolerancji w klasie, w szkole i na podwórku.

W klasach starszych obchody Dnia Tolerancji były okazją do rozmowy o trudnym losie uchodźców. Uczniowie zainspirowani animowanym filmem Ali z Afganistanu rozmawiali o ludziach, którzy muszą uciekać ze swojej ojczyzny i o trudnościach, jakie stoją przed nimi w obcych krajach. Uczniowie zauważali, że obok siebie żyją ludzie wielu kultur, z różnymi poglądami, a wyznawane przez nich wartości nie są ani gorsze, ani lepsze – po prostu inne.

Dla każdego z nas Dzień Tolerancji powinien stać się okazją do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych, szczególnie przedstawicieli innych kultur, religii czy regionów świata.

SMOG to nie bajkowy stwór !

Jeśli kochasz dzieci, nie pal… odpadami. To właśnie dzieci najbardziej narażone są na szkodliwość dymów z pieców domowych.

Nasza Szkoła jest wśród realizujących i promujących Dzień Czystego Powietrza.

14 listopada - Dzień Czystego Powietrza - realizowany jest w Polsce już od 13 lat. W naszym pięknym Bieczu od dwóch lat organizuje się akcje edukacyjne, konkursy, happeningi. Ogólnym celem jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

Szkolenie Nauczycieli.

U progu Tygodnia Edukacji Globalnej Rada Pedagogiczna naszej Szkoły wzięła udział w kolejnym z cyklu szkoleń dotyczących Edukacji Globalnej.

Po przypomnieniu celów i zasad edukacji globalnej oraz sposobów prowadzenia edukacji globalnej w szkole omówiono przygotowanie do realizacji treści edukacji globalnej zawartych w nowej podstawie programowej i wskazano sposoby doskonalenia w obszarze edukacji globalnej. Następnie omówiono i przyjęto do realizacji zadania w Tygodniu Edukacji Globalnej.

11 listopada - Święto Niepodległości

Świętowanie Niepodległości było dla naszej społeczności szkolnej okazją do refleksji nad darem wolności, który nie jest nam dany raz na zawsze.

To ważny dzień. I z każdym rokiem staje się ważniejszy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu pewnego novum. Jest nim tzw. globalizacja. Dzisiejsze święto wzywa nas, abyśmy zostawili codzienność, która obfituje w spory oraz napięcia. Święto Niepodległości wzywa też, abyśmy na nowo zauważyli fundamentalne wartości ważne ... najważniejsze ... dla nas wszystkich... miłość, rodzina, przyjaźń, spokój, zdrowie, wolność... prawda....