Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

DZTL Podgrodzianie

  • Drukuj

Historia zespołu

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Podgrodzianie" działa od 1982 roku do chwili obecnej, a został założony w Szkole Podstawowej Nr 2 w Bieczu przez Małgorzatę Kosacz - nauczycielkę tej szkoły - wychowankę studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca AGH "Krakus".

Dzięki staraniom ówczesnych dyrektorów: mgr-a Leona Balwierza, mgr-a Jana Wołkowicza oraz pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu i hojności sponsorów, wzbogacił się o kompletne stroje krakowskie wraz z butami dla starszej, a w późniejszym terminie dla młodszej grupy wiekowej oraz stroje szlacheckie.
Obecnie "Podgrodzianie" to uczniowie w wieku 10 - 15 lat. Zespół folklorystyczny opracowany artystycznie, ma w swoim repertuarze oprócz tańców narodowych (poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka), suitę tańców pogórzańskich, śląskich i lubelskich, widowiska taneczne: "Na krakowskim rynku" oraz "Legendy krakowskie" jak i inscenizacje taneczne dla młodszej grupy wiekowej, które nie mają nic wspólnego z folklorem - polkę "Na ruchomych schodach" i układy: "Bajlandia" oraz "Mama dobrze wie".

Zespół posiada bogatą kronikę, w której odnotowuje udziały we wszystkich imprezach, przeglądach, festiwalach wraz ze zdjęciami z poszczególnych występów oraz uzyskanymi dyplomami. Swoimi występami uświetnia szkolne imprezy dla środowiska bieckiego: Jasełka, Dzień Matki, występuje na Gminnych Dożynkach. Od 1994r. systematycznie bierze udział w "Mikołajkowych Spotkaniach Tanecznych" w Krośnie uzyskując wyróżnienia, a w 2001 - tytuł Laureata. Swoimi występami uświetnił obchody VII Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Biecz 1999, reprezentował powiat gorlicki w XXIV Targach Sztuki Ludowej "Cepeliada"- Kraków 2000. W 2001 roku informator "Kalendarz Kultury Powiatu Gorlickiego" umieścił zdjęcie DZTL "Podgrodzian" i podał informację : "III święto Folkloru - Międzynarodowy przegląd zespołów folklorystycznych na bieckim rynku, z udziałem zarówno grup dziecięcych, jak i dorosłych. W poprzednich edycjach imprezy uczestniczyły zespoły polskie, reprezentujące grupy etniczne Górali i Pogórzan oraz grupy ze Słowacji i USA" - w każdej z nich w latach 1999-2001 zespół brał udział, popularyzując tańce narodowe jak i piękno krakowskiego folkloru.

Jest zdobywcą I miejsce w "Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych"- Kraków 2002. Wyróżnieniem dla młodych tancerzy był udział w realizacji dziecięcego programu 1 TVP "Tik-Tak" oraz w obchodach 650 rocznicy powstania Gorlic i 90 rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Kilkakrotnie zespól uczestniczył w Festiwalach Folklorystycznych w Giraltovcach i Harichovcach (Słowacja). W roku 2006 "Podgrodzianie" wystąpili w "Panoramie Kultur"- imprezie folklorystycznej , w której uczestniczyły zespoły z Węgier i Słowacji.

8 czerwca 2006 roku podczas uroczystości sprowadzenia Relikwii św. Jadwigi Królowej do Biecza, "Podgrodzianie" wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Pogórze Bieckie" oraz kapelą "Sabasówka" wystąpiły we wspólnej suicie "W małym Krakowie na Pogórzu".

19 czerwca 2007 roku miała miejsce uroczystość nadania Zespołowi Szkół NR 2 Szkole Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 imię Wacława Potockiego (dotychczasowego patrona SP NR 2). W programie artystycznym "Podgrodzianie" zatańczyli tańce narodowe: poloneza i kujawiaka, rodzime tańce pogórzańskie . Jako że obecnie Biecz jest cząstką województwa małopolskiego, był też element krakowski - układ " Legendy krakowskie". Równocześnie DZTL "Podgrodzianie" obchodzili swoje 25 lecie.

Układy choreograficzne tworzy Małgorzata Kosacz, jest też instruktorem zespołu, a muzykę opracowuje i nagrywa - Adam Honc.

Dorobek Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego "Podgrodzianie"
(od roku 1994)

- Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Artystycznych w Lesku - I kategoria -1996, 1998
- XIX Międzywojewódzkie Spotkania Taneczne- Olkusz 2000 - wyróżnienie
- XXI Międzywojewódzkie Spotkania Taneczne- Olkusz 2002 - II miejsce
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych - Mikołajkowe Spotkania Tańczących Dzieci - Krosno - wyróżnienie - 1994, 1996, 1998, 1999, 2000, 2006, laureat - 2001, II miejsce - 2003, 2004
- Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych - Skawina-Kraków 2001- laureat eliminacji powiatowych, udział w eliminacjach wojewódzkich,
- Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych - Kraków 2002 - I miejsce

Udział w:

- obchodach 50-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu - 1995
- realizacji programu dziecięcego TVP "TIK - TAK" - emisja w Programie 1 TV w dniu 7 listopada 1995 r.
- Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Słoneczna Nuta" - Jasło 1996, 1998, 1999
- obchodach "DNI JASŁA" - Jasło 1996 - 2001
- Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca - Hyżne 1997
- "Wieczorze Talentów" - imprezie integracyjnej z udziałem uczniów z Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji - organizator imprezy - LO w Bieczu - 1998
- obchodach "DNI JEDLICZA" - Jedlicze 1998
- Bieckim Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Dzieci Dzieciom" 1998, 1999
- inauguracji VII Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Biecz 1999
- festynie zorganizowanym na rzecz budowy szkoły w Korczynie - 1999
- "Święcie Folkloru" - Biecz 1999, 2000, 2001
- IX Festiwalu Folklorystycznym Toplanskiej Doliny - Giraltowce 2000 (SŁOWACJA) - gość Festiwalu
- XXI Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej "Cepeliada" - Kraków 2000
- Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego "Taneczny Krąg"- Przemyśl 2001
- I Jarmarku Winnym - Biecz 2001
- Festiwalach Folklorystycznych - Harichovce 2001, 2005 (SŁOWACJA) - gość Festiwalu
- Powiatowym Święcie Policji - Biecz 2005
- obchodach 650-lecia powstania Gorlic i 90-lecia bitwy pod Gorlicami - Gorlice 2005
- Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych - MDK Gorlice 2004, 2005
- obchodach 100. Rocznicy powstania ZNP
- uroczystości Sprowadzenia Relikwii św. Jadwigi Królowej do Biecza - Biecz 2006
- "Panoramie Kultur" - Szymbark 2006
- Gminnych Dożynkach - Binarowa 2006
- uroczystościach nadania ZS NR2 imienia Wacława Potockiego i wręczenia sztandaru - Biecz 2007
- obchodach 750 rocznicy lokacji Biecza - Biecz 2007
- szkolnych imprezach dla środowiska: Dzień Matki - wielokrotnie , Jasełka - wielokrotnie

-Nadaniu imienia Gimnazjum nr 2  i wręczeniu sztandaru  Szkole Podstawowej  nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Bieczu – Biecz 2007
-I Powiatowych Dożynkach -  Gorlice 2007
-Dożynkach – Binarowa 2007
-Imprezie okolicznościowej z okazji DEN dla emerytowanych pracowników OŚWIATY gminy Biecz 2007
-IV Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych „Radość Dzieciom”- Gorlice 2008
-Prymicjach ks. Grzegorza Stanuli  (byłego tancerza „Podgrodzian” ) – Kryg 2008
-finale konkursu „Poznajemy gwarę naszych dziadków” – Gorlice 2008
-uroczystości środow. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Biecz 2009
-II. Festynie Szkolnym – Klęczany 2009
-I. Michałowickim Przegądzie Zespołów Artystycznych, których instruktorami są wychowankowie ZPiT AGH „Krakus”- Kraków, Michałowice 2009
-Bieckim Babim Lecie – Biecz, wrzesień 2009, 2010, 2011,
-VI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych – Gorlice 2010
-Dniu Matki (w szkole) – Biecz 2010
-Dniu Dziecka  -„Radość Dzieciom” – Biecz 2010-06
-Przeglądzie Integracyjnym – z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej – Biecz 2010
-Festiwalu Folklorystycznym „Balkan Fost Fest”- Kiten (Bułgaria) - 2010
-Gminnych Dożynkach – Biecz 2010
-VII  Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych – Gorlice 2011
-Dniu Matki (w szkole) – Biecz 2011
-"Gali Laureatów" – Biecz 20. 06. 2011