Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

Egzamin gimnazjalny

Egzamin gimnazjalny sprawdza opanowane wiadomości i umiejętności nabyte podczas trzyletniej nauki. Jest on powszechny i obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły (w niektórych, wyjątkowych sytuacjach można zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do niego, a regulują to odrębne przepisy). Przeprowadza się go w trzeciej klasie gimnazjum.

Egzamin jest zewnętrzny, sprawdzany przez egzaminatorów powołanych przez dyrektora OKE, a wyniki uczniowie otrzymują w formie zaświadczenia. W 2012 r. forma egzaminu zmieniła się. Nadal jest on przeprowadzany w trzech częściach, jednak dokonano pewnych modyfikacji.

I część-humanistyczna – w której sprawdzana jest odrębnie wiedza z języka polskiego oraz odrębnie z historii i wiedzy o społeczeństwie.

II część - matematyczno-przyrodniczej – w której sprawdzana jest odrębnie wiedza z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki, geografii oraz odrębnie z samej matematyki.

III część - językowa – sprawdzana jest wiedza z nowożytnego języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski). Uczeń deklaruje na jakim poziomie chce zdawać dany język (do wyboru: podstawowy i rozszerzony). Uczniowie, którzy uczą się wybranego języka obcego od szkoły podstawowej, przystępują obowiązkowo do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Egzamin gimnazjalny 2014/2015

21 kwietnia 2015 r. - część humanistyczna

22 kwietnia 2015 r. - cz. matematyczno-przyrodnicza

23 kwietnia 2015 r. - język obcy nowożytny

Dokładne informacje dotyczące procedur organizowania i przeprowadzania egzaminu, terminów przeprowadzenia egzaminów, aktualnych przepisów prawnych, itp. znajdują się w biuletynie dostępnym na stronie oke.krakow.pl lub cke.edu.pl