This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Zielona Szkoła - dzień czwarty

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień czwarty

Przed południem udaliśmy się na kolejną wycieczkę – tym razem do Fokarium do Helu. Oglądanie na żywo pływających fok było dla nas ogromną frajdą. Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzi działalność mającą na celu ochronę fok szarych żyjących w Bałtyku. W ośrodku zwierzęta są poddawane badaniom i leczeniu. Zdrowe foki są wypuszczane do morza, dzięki czemu ich zdziesiątkowana przez nierozważne postępowanie człowieka populacja odbudowuje się.

Po obiedzie znów mieliśmy czas na naukę i zabawę nad brzegiem morza. Dzieci wzięły udział konkursie na zbudowanie najpiękniejszego zamku z piasku. Materiału do pracy mieliśmy pod dostatkiem – nie było możliwości, by którejkolwiek z drużyn zabrakło nad morzem piasku czy wody! Pomysłów na realizację zadania i zapału do pracy było zdaniem komisji konkursowej oceniającej powstałe budowle jeszcze więcej.

Po powrocie do ośrodka, jeszcze przed kolacją, każdy znalazł dogodne dla siebie miejsce na trawie i zapisał w pamiętniku z Zielonej Szkoły swoje wspomnienia.

Po kolacji odbyły się rozgrywki sportowe; każdy odpoczywał aktywnie w taki sposób, w jaki lubi najbardziej. Jedni grali w piłkę nożną, inni w piłkę siatkową, jeszcze inni w badmintona, „zbijaka”.

Wieczorem zorganizowaliśmy ognisko. Jedliśmy pyszności z ognia, śpiewaliśmy, rozmawialiśmy. Warto dodać, że pogoda rozpieszczała nas nieustannie od poniedziałku, czyli słońce, ciepło, wręcz upalnie!

Anna Filus-Solarz

Galeria

Zielona Szkoła - dzień trzeci

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień trzeci

Ten dzień był wypełniony po brzegi atrakcjami. Odwiedziliśmy aż trzy miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od największego ośrodka aglomeracji trójmiejskiej, czyli od Gdańska. W towarzystwie przewodnika poznaliśmy Stare Miasto. Byliśmy w miejscu, w którym bije serce Gdańska – na ulicy Długiej, najbardziej znanej i przyćmiewającej resztę. Ulica ta zaczyna się Złotą Bramą, a kończy Bramą Zieloną. Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowego zdjęcia pod Fontanną Neptuna, niewątpliwie centralnym punktem w Gdańsku.

Później w prawdziwie pirackim towarzystwie odbyliśmy rejs galeonem Lew do punktu docelowego na Westerplatte. Dla objaśnienia dodamy, że galeon Lew to statek stylizowany na XVII - wieczny galeon, pływający pod polską banderą. Rejsowi towarzyszyły opowieści przewodnika o historii i zabytkach Gdańska, a także mijanych po drodze statkach.

Ostatnim punktem naszego pobytu w Gdańsku było niezwykle ważne miejsce, nierozerwalnie związane z niepodległością Polski – Westerplatte. Zobaczyliśmy ruiny koszar wojskowych, Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, gdzie pochowany został major Sucharski i oddaliśmy hołd Polskim Żołnierzom.

Z Gdańska pojechaliśmy do Gdyni. Tam weszliśmy na pokład ORP Błyskawica, jednego z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Ten polski niszczyciel został zbudowany w latach 1935-36. Jej załoga walczyła dzielnie na morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, Kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. W czasie wojny okręt zniszczył 2 niszczyciele i 2 eskortowce, uszkodził 3 okręty podwodne, zestrzelił 3 samoloty nieprzyjacielskie. Zobaczyliśmy również z bliska Dar Pomorza, jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie.

Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po sopockim molo, długim na 511,5 m w głąb Zatoki Gdańskiej. To najdłuższe molo w Polsce! Spacer po molo w Sopocie odbyliśmy nie tylko w celach rekreacyjnych, ale i zdrowotnych – nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że w miejscach wysuniętych w głąb wody stężenie jodu jest zdecydowanie większe. Była to dla nas także wspaniała atrakcja, ponieważ mogliśmy spojrzeć na morze z zupełnie innej perspektywy.

Anna Filus-Solarz

Galeria

Zielona Szkoła - dzień drugi

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień drugi

W drugim dniu pobytu we Władysławowie spędziliśmy wiele godzin na plaży. Celem naszego wyjazdu było połączenie nauki z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, dlatego też nie tylko odpoczywaliśmy, ale również zdobywaliśmy nową wiedzę i umiejętności.

Odbyły się rozgrywki sportowe na plaży i ćwiczenia relaksacyjne. Oprócz tego uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach integracyjnych, które nie tylko sprawiły wiele radości, ale także pozwoliły im się lepiej poznać. W tym pięknym otoczeniu dzieci pisały również pamiętniki z pobytu nad morzem, by utrwalić swoje wspomnienia, przeżycia, spostrzeżenia, by lepiej poznać samego siebie…

Wieczorem wróciliśmy na plażę, by podziwiać przepiękny zachód słońca… Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem było to, że miał on miejsce o godzinie 21.18! Niektórzy nie mogli wprost uwierzyć w to, że gdy Bieczu jest już ciemno, we Władysławowie nadal trwa dzień ☺

Ten dzień pozwolił odpocząć, zdobyć nowe, jakże cenne dla piąto- i szóstoklasistów doświadczenia oraz umożliwił im wspólne przeżywanie radości z kolegami i koleżankami z klasy.

Anna Filus-Solarz

Galeria 

Zielona Szkoła - dzień pierwszy

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień pierwszy

W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w Toruniu, pięknym mieście, szczycącym się wspaniałymi zabytkami i niezwykłą historią. Średniowieczne centrum Torunia składa się nie tylko ze Starego Miasta - co występuje w większości innych miast, ale również z drugiego elementu: Nowego Miasta, które powstało jako niezależny, odrębny organizm miejski i funkcjonowało w ten sposób przez 190 lat. Obie części miasta wraz z sąsiadującym terenem krzyżackiego zamku komturskiego tworzą obecnie toruński Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Pomników Historii i na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W Toruniu znajdują się skarby architektury, sztuki, których odkrywanie i poznawanie niejednemu zajmuje całe lata... My mieliśmy na to zaledwie kilka godzin, więc siłą rzeczy nie mogliśmy zobaczyć wszystkiego, nie mniej jednak w tym mieście zakochało się wielu z nas!

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy w Toruniu do mieszczącego się w samym centrum miasta Żywego Muzeum Piernika; pierwszej tego typu interaktywnej placówki w Europie. Tam odbyliśmy prawdziwą podróż w czasie! Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Wiele radości sprawiło nam przygotowanie własnych pierników, które po upieczeniu mogliśmy zjeść lub zabrać ze sobą na pamiątkę.

Toruń jest grodem… oczywiście, że Mikołaja Kopernika! Dlatego też w trakcie spaceru po Starym Mieście udaliśmy się przed kamienicę, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Kolejnym miejscem, w którym spędziliśmy dłuższy czas, była interaktywna wystawa w sali Geodium Planetarium w Toruniu. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o Ziemi jako planecie. Każdy mógł samodzielnie sterować efektami wizualnymi i uzyskać informacje, dlaczego mamy cztery pory roku czy dlaczego zachodzi słońce, sprawdzić, jak tworzą się wydmy czy cyklon. 

Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z Toruniem i udaliśmy się w dalszą drogę do celu – nad morze! Oczywiście jeszcze tego samego dnia, wczesnym wieczorem, poszliśmy na plażę, by przywitać się z morzem…

Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie ;) Wrażenia nie do opisania słowami. To trzeba przeżyć!

Anna Filus-Solarz

Galeria

Zielona Szkoła

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM – KLASA V i VI SP 2 – 8 czerwca 2019

Uczniowie klas V i VI SP przebywali w pierwszym tygodniu czerwca na “Zielonej Szkole” w nadmorskiej miejscowości Władysławowo. Celem wyjazdu było zintegrowanie zespołów klasowych, rozwijanie samodzielności dzieci, upowszechnienie formy uczenia się przez doświadczenie, podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz rozwijanie wśród dzieci aktywności ruchowej i sprawności fizycznej. We Władysławowie mieszkaliśmy w ośrodku wczasowo-kolonijnym “Renusz” położonym kilkaset metrów od pięknej plaży. Ośrodek oferował wygodne pokoje, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, huśtawki, zjeżdżalnię, smaczne jedzenie, jak również miejsce do zorganizowania ogniska. Chętnie korzystaliśmy ze wszystkich tych udogodnień, miło spędzając czas.

Program zajęć każdego dnia pobytu nad morzem był bardzo intensywny. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach i zabawach na plaży, pieszych wyprawach wzdłuż brzegu morza i autokarowych wyjazdach do Gdańska, Gdyni, Sopotu i Helu. Warto również wspomnieć, że w drodze nad morze odwiedzili Toruń, a w drodze powrotnej Malbork.

Piękna pogoda, codzienne zajęcia ruchowe, wielogodzinny pobyt na świeżym powietrzu, jak również zdrowe posiłki sprawiły, że wszyscy byli we wspaniałych humorach i pełni energii. Opiekę nad uczniami pełniły wychowawczyni klasy V SP, Pani Monika Patrzyk, wychowawczyni klasy VI SP, Pani Anna Filus-Solarz oraz rodzice uczniów uczestniczących w Zielonej Szkole, Pani Dorota Grębska, Pani Jolanta Mikos-Drozd i Pani Iwona Kabaj, którym wychowawczynie serdecznie dziękują za wszechstronną pomoc. Mieliśmy wszystko: wymarzoną, upalną pogodę, wspaniałe towarzystwo, mnóstwo atrakcji, moc wrażeń, naukę poprzez doświadczenie. Nie mieliśmy tylko jednego… nawet sekundy czasu na nudę! Było rewelacyjnie!

Galeria