This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Historie znane i nieznane, czyli śladami bieckich Żydów

W dniu dzisiejszym klasy VII i VIII miały okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji będącej połączeniem lekcji historii, edukacji regionalnej, a także wykładu dotyczącego kultury i tradycji żydów.

Lekcję, która rozpoczęła się spacerem po dobrze znanych nam zakątkach Biecza przeprowadził dla nas Pan Krzysztof Przybyłowicz, fascynat i oddany całym sercem badacz historii Żydów, zamieszkujących tereny Biecza do czasów II Wojny Światowej, a dokładnie do czasów likwidacji bieckiego getta w 1942 r.

Pan Przybyłowicz z charakterystycznym dla siebie zapałem opowiadał historię rodzin mieszkających kiedyś zaledwie kilka kroków od progów naszej szkoły, wspominając również rodziny Polaków, którzy ukrywali Żydów podczas wojny, czyli tzw. „Sprawiedliwych wśród narodów świata”.

W drugiej części, uczniowie zgromadzeni już w szkole mieli okazję „pouczyć się” języków hebrajskiego oraz jidysz oraz posłuchać kolejnych historii ocalałych, oraz tych którzy zginęli podczas wojny, a także poznać, a nawet zobaczyć niektóre symbole kultury judaizmu.

Dzięki takiej lekcji wielu z nas, zobaczyło znane od lat ulice i budynki w zupełnie nowym, nieznanym dotąd świetle i być może obudziło w sobie chęć jeszcze bardziej wnikliwego poznawania swego miejsca zamieszkania.

Galeria

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER”

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER” - Fundacja Wspomagająca Wychowanie „Archezja”

Dnia 25 września uczniowie klasy VIII SP wzięli udział w kinie Farys w zajęciach zorganizowanych w ramach programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER”.

Przed rozpoczęciem spotkania zapytałam młodzież, co może ich zdaniem oznaczać słowo „Cuder”? Ósmoklasiści mieli różne pomysły; najczęściej pojawiała się propozycja: „ktoś cudny”. I… trzeba przyznać, że nasi Dwójkowicze byli naprawdę blisko! Jesteście ciekawi, kim jest Cuder?

Zapraszamy do dalszej lektury… Celem programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER” jest wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zagrożeń, w tym w szczególności od smartfona, komputera, Internetu, a także wskazywanie właściwych hierarchii wartości poprzez wzmocnienie zainteresowań.

Program profilaktyki zintegrowanej „CUDER” został zrealizowany przez doświadczonych profilaktyków, rekomendowanych przez Fundację Wspomagającą Wychowanie „Archezja”. Trenerki, pani Karolina i pani Anna, natychmiast nawiązały z młodzieżą znakomity kontakt i zachęciły ósmoklasistów z Gminy Biecz do owocnej współpracy. Na zajęciach uczniowie koncentrowali się na 5 sferach człowieka jako nierozerwalnej i harmonijnej całości: ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji. I tutaj tajemnica CUDERA została rozwiązana:

Ciało

Umysł

Duch

Emocje

Relacje

Każdy miał okazję zastanowić się nad wartościami życia, takimi jak prawda, miłość, wolność. Realizacja Programu była podzielona na trzy części;

1. Kim jesteś? – prezentacja sfer człowieka w formie pionka do gry – Cudera.

2. „Pułapki” zastawiane w sieci i kontaktach międzyludzkich.

3. Wielkoformatowa profilaktyczna gra planszowa, w której każdą z 9 szkół reprezentowało 2 uczniów.

Młodzi ludzie, podejmując decyzje w grze, zastanawiali się nad tym, jak ich decyzje mogą wpłynąć na ich życie. Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli okazję do refleksji i zastanowienia się nad tym, jak uodpornić się na wpływy środowiska i otoczenia. Podczas realizacji programu trenerzy zachęcali ósmoklasistów do podjęcia wyzwania:

CYBERDETOX. Jeden dzień bez smartfona.

Tylko jeden… a w opinii wielu uczestników programu: AŻ jeden.

I właśnie ten komentarz daje do myślenia:

Zastanów się, czy Tobie nie przydałby się jeden dzień bez smartfona? Taki Twój prywatny Cyberdetox na drodze ku lepszemu życiu.

Mamy nadzieję, że program ochroni uczniów przed szeroką gamą zagrożeń oraz skłoni do refleksji nad własnym życiem.

Anna Filus-Solarz

Galeria

Europejski Dzień Języków 2019

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków, którego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków i propagowanie zalet różnorodności językowej i kulturowej. Już od kilku lat nasza szkoła z zapałem włącza się w to święto, za każdym razem serwując szkolnej społeczności nowe formy atrakcji.

W tym roku również Pani Dyrektor, Monika Kowalska-Orlewska, bardzo przyjemnie nas zaskoczyła, witając zgromadzonych aż 3 językach: włoskim, angielskim i oczywiście polskim. Dodało to otuchy artystom i zachęciło do wykonywania wymagających zadań tego „międzynarodowego” dnia.

Podczas pierwszej części uroczystości dziewczyny z klasy VII (Karolina Baran, Daria Mucha i Vanessa Staroń) z delikatną dozą humoru przybliżyły pozostałym tematykę języków na świecie, zachęcając do pokonywania wyzwań, zarówno językowych, jak i związanych ze znajomością świata i Europy. W tej części mogliśmy również wysłuchać ciekawostek dotyczących języków oraz do piosenek we wszystkich 4 językach, których uczymy, bądź uczyliśmy się w naszej szkole (angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim). Występy wokalne mogliśmy podziwiać dzięki odwadze (Oj była tutaj potrzebna!) chłopców z klasy VII (Mateusza Cieśli, Szymona Skoczka i Kamila Sokołowskiego), dziewczynek z klasy IV (Zuzi Wójcikiewicz, Oliwki Janas, Amelki Bodek, Amelki Biernackiej i Ani Stachaczyńskiej). Jako solistki wystąpiły również Vanessa Staroń i Oliwia Janas.

W drugiej, bardziej pracowitej części imprezy, umiejętności językowe naszych uczniów zostały sprawdzone w praktyce. Rozlosowane wcześniej grupy międzyklasowe w wyznaczonych salach rozwiązywały testy językowo-geograficzne z wykorzystaniem kodów QR, dzięki którym odczytywały poszczególne zadania. Na koniec zawodnicy zostali przekierowani do ostatecznego testu online. Było to zapewne nie lada wyzwanie, jednak mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Za zaangażowanie wszystkich biorących udział w imprezie dziękują organizatorki: Grażyna Cetnarowska, Magdalena Stój, Iwona Wójcik i Małgorzata Przybyłowicz.

Wyniki zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek, kolejna porcja atrakcji już za rok :-)

Galeria

Wybory do SU 2019

Samorząd to wszyscy uczniowie szkoły!

Dzień 19 września był w naszej Szkole swoistą lekcją demokracji… Dlaczego? Bo właśnie tego dnia odbyły się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego! Wybór wcale nie był łatwy, ponieważ w tym roku do Rady Samorządu Uczniowskiego kandydowało dwunastu wspaniałych:

Baran Amelia kl. V B

Baran Karolina kl. VII

Bartuś Martyna kl. V A

Biernacka Amelia kl. IV

Filipak Wiktoria kl. VI

Gaber Maja kl. VIII

Hycnar Natalia kl. V A

Janas Oliwia kl. IV

Jodłoś Jakub kl. V B

Lesiak Kacper kl. VI

Staroń Vanessa kl. VII

Wachowicz Arkadiusz kl. VIII

Po przeliczeniu oddanych głosów Komisja Wyborcza w składzie:

Raksa Kinga

Sendra Zuzanna

Szarłowicz Kacper

stwierdziła następujący skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego:

Przewodnicząca: Baran Karolina

Zastępca Przewodniczącego: Lesiak Kacper

Członkowie Zarządu:

1. Wachowicz Arkadiusz 2.

Staroń Vanessa 3.

Baran Amelia 4.

Hycnar Natalia

Nowym władzom Samorządu Uczniowskiego, czyli wybranej w wyborach reprezentacji społeczności szkolnej, gratulujemy i życzymy owocnej pracy poprzez włączanie w działanie jak największej liczby kolegów i koleżanek. Mamy nadzieję, że zmotywują do działania każdego, bo jak stwierdził przed laty Julian Radziewicz: „Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (…) W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych”.

Anna Filus-Solarz

Galeria

Zebranie rodziców - 18.09.2019 r

W środę, 18.09.2019 o godz. 16.00, odbędzie się w sali gimnastycznej zebranie ogólne z rodzicami. Następnie zapraszamy rodziców uczniów klas I-III na prelekcję związaną z bezpieczeństwem na drodze.

Wychowawcy klas spotkają się z Państwem w  salach:

 kl. I  - sala nr 21- mgr Małgorzata Honc

kl. II  - sala nr 31- mgr Maria Wójcikiewicz

kl. III  - sala nr 22- mgr Leokadia Piotrowska

kl. IV  - sala nr 6 - mgr Iwona Wójcik

kl. VA - sala 29 - mgr Lidia Karp

kl. VB - sala 30 - mgr Joanna Jarecka-Ślusarz

kl. VI - sala 24 - mgr Monika Patrzyk

kl. VII - sala 28 - mgr Anna Filus- Solarz

kl. VIII sp - sala nr 7- mgr Agnieszka Pyznar

Serdecznie zapraszamy!