This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Nowy numer gazetki szkolnej „Dwójka”

Już jest… świeżutka, stworzona przez kreatywne, młode Dwójkowe dziennikarki! Większość z nich dobrze już znacie. W tym roku do redakcji gazetki dołączyły Zuzia i Milenka z VI klasy. I mamy nową redaktor naczelną – Kingę ☺

Zapraszamy do lektury październikowego wydania gazetki szkolnej „Dwójka” na stronie internetowej Szkoły i w bibliotece szkolnej.

Anna Filus-Solarz 

Nasza redakcja

Gazetka

"Błysk rekina"

24 października, dla ósmoklasistów i siódmoklasistów, okazał się dniem pełnym wrażeń. Wczesnym rankiem wyruszyli do Grodu Kraka, by zasiąść na widowni Teatru Ludowego. Podczas sztuki Philipa Ridley'a ( polska wersja spektaklu wyreżyserowana przez Jerzego Federowicza) , pod intrygującym tytułem "Błysk rekina", śledzili losy nastolatków uwikłanych w trudne relacje rówieśnicze oraz rodzinne. Z pewnością wielu widzów odnalazło na scenie obrazy znane z własnej rzeczywistości. Sztuka doskonale pokazała, że przemoc, agresja i odrzucanie innych tylko dlatego, że nie wpisują się w stereotypy, nie jest dobrym sposobem rekompensaty własnych słabości i frustracji, kłopotów rodzinnych czy braku akceptacji samego siebie. Spektakl pozwolił odkryć młodym widzom, że nie ma problemu, którego nie można rozwiązać dzięki wspólnemu zaangażowaniu, odwadze bycia sobą, tolerancji, wyrozumiałości, miłości i....poezji. Forma spektaklu muzycznego, wzbogaconego oryginalną choreografią sprawiła, że spotkanie ze sztuką stało się niecodziennym przeżyciem i zachęciło młodych do częstszych wizyt w teatrze.

Po spektaklu uczestnicy wyjazdu, ogrzewani promieniami jesiennego słońca, odbyli krótki spacer po Krakowskiej Starówce, zakończony wizytą w Muzeum Archeologicznym. Tematem pierwszej lekcji muzealnej, w której uczestniczyli, były pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę prezentującą aspekty życia mieszkańców naszego regionu nawet sprzed 70 000 lat! Z kolei druga lekcja przeniosła zwiedzających do świata bogów starożytnego Egiptu, gdzie na własne oczy zobaczyli prawdziwe mumie spoczywające w pięknie zdobionych, autentycznych sarkofagach. Cóż, pozostaje życzyć, by takich atrakcyjnych dni nauki było w szkole jak najwięcej! :-)

Agnieszka Pyznar

Galeria

SZKOŁA PAMIĘTA!

Koniec października czas, kiedy nasze myśli wybiegają już naprzeciw listopadowym wspomnieniom tych, którzy przeszli już na drugą stronę wieczności, a którzy wciąż zajmują ważne miejsce w naszych umysłach i sercach, za względu na ich zasługi dla przyszłych pokoleń. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zawsze pamiętają! W tym roku odpowiedzieliśmy na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby poprzez udział w akcji „Szkoła pamięta” uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby.

W piątek 25. października uczniowie klasy 6 pod opieką pani Moniki Patrzyk oraz uczniowie klasy 8 wraz z ks. Dariuszem uporządkowali teren cmentarza wojennego nr 106, który znajduje się nieopodal naszej szkoły, a także zapalili znicze przy grobach bezimiennych żołnierzy, którzy stracili swoje życie w czasie I wojny światowej. Uczniowie klasy 5A wraz z p. Lidią Karp zaopiekowali się Pomnikiem Bieckich Harcerzy, porządkując jego otoczenie i zapalając pamiątkowe znicze. Hol szkoły został udekorowany przez p. Małgorzatę Przybyłowicz, która wraz z uczniami przygotowała wystawę prac dzieci związaną z wydarzeniami II Wojny Światowej, w hołdzie bohaterom, którzy walczyli o naszą Ojczyznę.

Dwójka pamięta zawsze ! OD ZAWSZE! NA ZAWSZE!

Galeria

Projekt „BohaterON” w naszej Szkole

W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do licznego grona szkół realizujących akcję „Wyślij kartkę do Powstańca” w ramach ogólnopolskiego projektu BohaterOn. W ramach trzech poprzednich edycji, z kraju i zagranicy, wysłano do Powstańców Warszawskich ponad pół miliona kartek i listów! W tym roku także my okazujemy szacunek bohaterom Powstania Warszawskiego, ponieważ uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej własnoręcznie wykonali kartki dla żyjących Powstańców, którzy w 1944 roku bronili naszej Stolicy i napisali dla nich życzenia, pozdrowienia, podziękowania…

W trakcie realizacji akcji „Wyślij kartkę do Powstańca” uczniowie klas IV - VII na lekcjach języka polskiego dowiedzieli się najważniejszych informacji o Powstaniu Warszawskim, a także poznali życiorysy adresatów swoich pocztówek, co przybliżyło im ideę projektu „BohaterOn”.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość – jest uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Bohaterowie Powstania Warszawskiego zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Chcemy im to dać, choćby przez skromne kartki z życzeniami płynącymi prosto z serca.

Anna Filus-Solarz

Galeria

Certificate

Dwójkowe zmagania przeprowadzone w ramach "Code Week" zostały docenione oraz uhonorowane certyfikatem przez Ambasadorów Europejskiego Code Week 2019. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym!