Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Europejski Dzień Języków w naszej szkole.

16 lat temu Rada Europy przy udziale Komisji Europejskiej oraz UNESCO podjęła inicjatywę i ogłosiła rok 2001 Europejskim Rokiem Języków, zaś dzień 26 września ustanowiono Europejskim Dniem Języków. W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Każdego roku Europejski Dzień Języków jest obchodzony w szkołach na całym świecie. W naszej szkole również nie mogło zabraknąć akcentu tego święta. 5 października 2017r. uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanym na ten dzień programie artystycznym. Najpierw wysłuchali pouczającego wykładu przygotowanego przez koleżanki i kolegów z klasy VII na temat korzyści płynących ze znajomości języków obcych. Po obfitej porcji wiedzy nadszedł czas na ucztę dla uszu. Piosenki w różnych językach wykonane przez artystki z klasy II i III Gimnazjum umiliły zebranym czas, a także przygotowały na pełną napięcia część konkursową. 

Reprezentacje klas I – IV zmagały się z mapą Europy dopasowując nazwy państw do ich flag i konturów, a także układając puzzle. Na koniec zaś całe klasy wraz z wychowawczyniami przygotowały piękne plakaty zachęcające do uczenia się języków obcych i podróżowania. Za zaangażowanie w pracę wszyscy otrzymali skromny słodki upominek.

Starsi uczniowie mieli do wykonania pięć zdań. Najpierw rozwiązywali quiz językowy, którego pytania można było poznać dzień przed konkursem skanując kody QR umieszczone w różnych miejscach w szkole. Później uczyli się pisać cyrylicą, łączyli nazwy krajów europejskich z ich flagami, wprawiali się w słowotwórstwie oraz odgadywali pochodzenie polskich wyrazów. Rywalizację wygrała klasa III Gimnazjum. Za nimi uplasowali się uczniowie klasy VII SP. Trzecie miejsce przypadło klasie VI SP. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Obchody Europejskiego Dnia Języków pokazały uczniom, że uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.

 

Edukacja Globalna

Cieszymy się i chwalimy, że nasza Szkoła zakwalifikowała się do II Modułu projektu "Edukacja globalna". 

Edukacja globalna to edukacja mająca na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój. Będziemy przybliżać uczniom sytuację w krajach rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową, pomaga zrozumieć  globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Zamierzamy też pobudzać do refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach.

Więcej aktualnych informacji na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/dwojkabiecz/

Szkolna zbiórka makulatury "Zmień odpady na nagrody"

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła bierze udział w małopolskiej akcji zbiórki makulatury, w której przewidziano nagrody  zarówno dla uczniów jak i dla szkół. I etap akcji zaplanowano na ostatni tydzień października, 

w dniach 23-27 X 2017 r. 

Przyjmujemy związaną i zważoną makulaturę. Uczniowie odpowiedzialni: Przemysław Krygowski i Andrzej Kotowicz z kl IIg .

Wycieczka w Bieszczady 27-28 września 2017 r.

Nasza szkoła jest wielkim propagatorem turystyki zrównoważonej czyli przyjaznej dla środowiska. W dniach 27-28 września uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce w Bieszczady. W pięknych okolicznościach przyrody bezpośrednio nawiązywaliśmy do idei rozwoju zrównoważonego. Pani przewodniczka Jadwiga Nowak na każdym kroku uświadamiała nam założenia turystyki zrównoważonej, która podtrzymuje ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów Bieszczadów. Często zwracała uwagę jak ważne jest zachowanie dla przyszłych pokoleń w niezmienionym stanie zasobów naturalnych i kulturowych. 

W czasie wycieczki, której trasa wiodła przez Beskid Niski, a celem były Bieszczady, jej uczestnicy mogli zapoznać sięz podstawowymi informacjami dotyczącej historii etnicznej Karpat, a w szczególności odwiedzanych Bieszczadów. Ludność ruska zamieszkująca przed wysiedleniami polską część Karpat miała znaczący wpływ na krajobraz kulturowy, etniczny, religijny, a także gospodarczy Polski południowej. Do dzisiaj przykładowo w kulturze polskiej funkcjonuje cały zasób znaczeniowy pojęć dotyczących gospodarki hodowlanej, szczególnie tej związanej z wypasem owiec i bydła, oraz leśnej, a w której przez wieki górale ruscy się specjalizowali. Także przywracane obecnie są sposoby hodowli wypracowane przez nich, a dające najlepsze jakościowo produkty mleczne. Niezmiernie ważnym elementem są pozostałe po niej elementy kultury materialnej, zwłaszcza te dotyczące sfery sacrum (świętości) – w szczególności drewniana architektura cerkiewna, która poprzez swą wyjątkowość stanowi zjawisko unikalne w skali światowej, część z nich wpisana została na światową listę dziedzictwa UNESCO.  

Wielu z nas było w Bieszczadach pierwszy raz. Podczas tej wyprawy poznaliśmy sztandarowe hasło miłośników Bieszczad: „W Bieszczady jedzie się tylko raz, potem już się tylko wraca”. Dziś wiemy, że jest w tym wiele racji. Te góry przyciągają jak magnes. Koktajl wspaniałych górskich szlaków, dziewiczej, trudnej do odnalezienie w innym zakątku Polski przyrody i niezwykłej historii tych ziem tworzy mieszankę, która fascynuje i sprawia, że tu wrócimy... nie raz!.

 

Sprzątanie Świata Polska 2017

W tym roku Akcja Sprzątanie Świata było mocno związane z edukacją globalną, która stała się naszym priorytetem. Akcja odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Zwróciliśmy szczególną  uwagę, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafić do wykorzystania. W tym roku częścią tej największej akcji ekologicznej w Polsce byli wszyscy uczniowie. Posprzątaliśmy okolice naszej szkoły i fragment brzegu rzeki Ropy.