Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

Uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu Justyna Łukaszyk laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego organizowanego przez MEN i Kuratora Oświaty przy współpracy Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

    Justyna Łukaszyk, uczennica klasy pierwszej  Zespołu Szkół im. Wacława Potockiego w Bieczu uzyskała tytuł laureatki i zajęła I miejsce w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989".  Przedstawiona przez nią praca badawcza zatytułowana "Abym mógł żyć i umierać, jak prawy żołnierz polski..." zwróciła uwagę jury konkursowego bogatą dokumentacją, barwną narracją i ciekawym ujęciem tematu. Justyna zakwalifikowała się do finału konkursu, podczas którego uczestnicy ustnie prezentowali swoją pracę, uzasadniali wybór tematu, dokonywali analizy materiałów źródłowych i odpowiadali na pytania komisji. Justyna wyróżniła się spośród innych uczestników pięknym przedstawieniem pracy i wiedzą historyczną, zdobywając pierwsze miejsce.

    Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 3 czerwca 2016 r. w sali Polskiej Akademii Umiejętności. Uświetnił je swoją obecnością Adam Komorowski, syn generała Tadeusza  Bora - Komorowskiego, który osobiście wręczył zwycięzcom nagrody.

     Praca Justyny dotyczy losów wujka jej dziadka, podporucznika Polskich Sił  Zbrojnych na Zachodzie. Powstała pod kierunkiem nauczyciela historii Jerzego Mikosa. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie  uczennicy, która by przygotować się do konkursu, musiała zapoznać się z historią najnowszą i opanować wiadomości spoza programu obowiązującego w gimnazjum. 

    Konkurs ten to niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ jego celem jest nie tylko przybliżenie dramatycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski, ale także przywrócenie naszej pamięci osób mało znanych lub zapomnianych, które ze względu na swoją biografię i wyznawane wartości mogą odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi i budowaniu ich tożsamości. 

    Sukces Justyny jeszcze raz potwierdził, że historia to fascynująca młodzież dziedzina nauki, zaś "stu­diowa­nie historii przy­goto­wuje raczej do ro­zumienia te­raźniej­szości, niż do ucieka­nia od niej w za­mie­rzchłą przeszłość." 

Wyróżnienie w II Wiosennym Konkursie Recytatorskim

Kamila Pyznar, uczennica I klasy naszego Gimnazjum, otrzymała wyróżnienie w II Wiosennym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Gorlickie Centrum Kultury. Kamila przedstawiła swoją interpretację wiersza Marii Konopnickiej „Czym jesteś”. Naszą Szkołę w konkursie reprezentowały także Zuzanna Trybus (Agnieszka Osiecka „To Pan przynosi mi szczęście”) i Agata Kuczała (Czesław Miłosz „Dzień dobry”).

Sukces Kamili, udział w konkursie Zuzi i Agaty, a także wielu innych gimnazjalistów, jest dowodem na wrażliwość współczesnej młodzieży na piękno poezji i popularność kultury żywego słowa.

Gratulujemy Kamili! Naszym trzem recytatorkom życzymy, by ich udział w kolejnych konkursach był  etapem drogi, którą zawsze zmierza sztuka: ku poznawaniu piękna, dobra i prawdy.

 

Paulina i Kamila Jodłoś wyróżnione w konkursie "Ubierz się w książkę"

Choć moda na sleeveface dotarła do Polski już kilka lat temu, w naszych rodzimych stronach pojawiła się wiosną tego roku - za sprawą Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, która ogłosiła konkurs: „Biblioteka w sam raz dla nas. Ubierz się w książkę, czyli konkurs na sleeveface w bibliotece”.

Paulina i Kamila Jodłoś za wspólną pracę zatytułowaną „Bez szczęścia” otrzymały wyróżnienie. 

A czym jest wspomniane sleeveface? „Ubieranie się” w książkę z pozoru wydaje się być niedorzeczne, a jednak…

Sleeveface to nic innego, jak zdjęcie przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, w efekcie czego otrzymujemy złudzenie prezentujące kreatywne i śmieszne połączenie naszej osobowości z ukrytym książkowym przekazem. Celem inicjatywy jest oczywiście promocja czytelnictwa: sleeveface ożywia książkę i udowadnia, że miłośnicy książek to ludzie z pasją. Wbrew pozorom zrobienie „dobrego sleeveface” nie jest łatwe… wymaga wiele pracy, ale również jest znakomitą formą spędzenia wolnego czasu. 

W konkursie wzięły również udział Martyna Łaś (praca: „Tajemnicze zabójstwo”), Agnieszka Przybylska (praca: „Na zawsze razem”) i Julia Wołtosz (praca: „Na celowniku”). I choć dziewczynom nie udało się zająć miejsca na podium, ich kreatywność nie ulega wątpliwości! 

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionej pracy Pauliny i Kamili oraz prac Martyny, Agnieszki i Julki.

 

Laureatka konkursu wojewódzkiego

Justyna Łukaszyk, uczennica I klasy Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu, została jednym ze zwycięzców etapu wojewódzkiego VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989” zorganizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, zajmując trzecią lokatę w kategorii gimnazja – województwo małopolskie. Praca konkursowa Justyny: ,,…Abym mógł żyć i umierać, jak prawy żołnierz polski…”, przygotowana z pomocą Pana Jerzego Mikosa, została poświęcona jej krewnemu, Czesławowi Łukaszykowi, podporucznikowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Dnia 3 czerwca Justyna, jako jedna z trzech wygranych, będzie reprezentować województwo małopolskie w etapie ogólnopolskim. 

Justynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Laureat konkursu wojewódzkiego

Grzegorz Przybylski, uczeń klasy III gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu, został laureatem Tematycznego Konkursu Informatycznego „Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera” dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego w roku szkolnym 2015/2016, zorganizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty pod patronatem Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Krakowie.

Na 1600 uczniów, z 256 szkół z Małopolski biorących udział w tym konkursie, Grzegorz uzyskał II miejsce punktowo, za uczniami z Krakowa, którzy mieli I miejsce. Grzegorz, pod opieką Pana Adama Honca, uczestniczył w Konkursach Informatycznych także we wcześniejszych latach. W tym roku szkolnym, także brał udział w etapie wojewódzkim konkursów z fizyki i matematyki.

Nagrodę i dyplom Grzegorz odebrał 11 kwietnia 2016 roku w Krakowie na uroczystej Gali Laureatów.