Kolejna atrakcja w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej to "Świat bez granic" - spotkanie edukacyjne uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej. Przemiły pan nadkomisarz zaprezentował spectrum zadań, które realizuje Służba Celno-Skarbowa, chroniąc obywateli przed m.in. zagrożeniami płynącymi z przemytu. Uczniowie mieli więc okazję poznać specyfikę pracy celników.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane ze zwalczaniem przemytu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Funkcjonariusz opowiadał o bioróżnorodności, ochronie gatunkowej i wyjaśniał jakie szkody wynikają z nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami.
Sporą atrakcją była prezentacja multimedialna, umożliwiająca czynne włączenie się uczniów w spotkanie. Dzieci mogły wcielić się w rolę celników, odnajdujących przemycane towary... papierosy, narkotyki, dobra kultury...
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a takich oczywiście nie brakowało.
W dniu 21 listopada br. w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Na zajęciach pierwszej pomocy dzieci uczyły się przede wszystkim prawidłowego wzywania pomocy, zachowania w razie utraty przytomności oraz reanimacji oddechowo – krążeniowej. Ratownicy zaprezentowali ponadto specjalistyczny sprzęt ratowniczy, m.in. wyposażenie torby ratowniczej, deskę ortopedyczną, szyny i kołnierze usztywniające, maskę i butlę tlenową. Pokazali jak zabezpieczyć poszkodowanego stosując folię termiczną. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko zobaczyć, ale również spróbować, w jaki sposób z takiego sprzętu korzystać.
Pokaz był ciekawą formą doskonalenia i poszerzenia wiadomości i umiejętności tak ważnych dla ratowania życia ludzkiego. Uczniowie utrwalili sobie takie pojęcia jak: pierwsza pomoc, pomoc doraźna, zagrożenie życia; zasady oceny sytuacji na miejscu zdarzenia; numery alarmowe służb ratowniczych...
Dziękujemy panom strażakom za bardzo ciekawą lekcję!!
Przypominamy, że zużyte baterie wyrzucane w sposób niekontrolowany stanowią wielkie zagrożenie dla środowiska. Substancje w nich zawarte mogą zanieczyszczać glebę i wodę oraz pośrednio szkodzić zdrowiu człowieka.
Poprzez udział w akcji zbiórki zużytych baterii pod patronatem firmy Biosystem przyczyniamy się do zmiany w sposobie dotychczasowego myślenia i zachowania człowieka i kształtujemy właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
PAMIĘTAJ!
Po zużyciu każdej baterii lub akumulatora wyrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem: "Zużyte baterie", stojącego w klasie III.
W przeddzień Tygodnia Edukacji Globalnej klasy III Szkoły Podstawowej zakończyły "Tydzień azjatycki".
Przez kilka dni dzieci poznawały ten ciekawy i zróżnicowany kontynent, jego faunę i florę oraz problemy mieszkańców ubogich regionów południa, uczyły się tolerancji wobec innych tradycji i wyznań, dowiedziały się, jak żyją ich rówieśnicy w krajach azjatyckich oraz odbyły globalną podroż po smakach świata, aby odszukać te produkty w naszych kuchniach, ktore pochodzą z globalnego południa. Na zakończenie próbowały odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego szkoła jest ważna?"
Ciekawym podsumowaniem cyklu zajęć było spotkanie z podróżnikiem i prelekcja o Indiach, podczas którego dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą, ale też ją znacznie wzbogacić. Zdobyte wcześniej wiadomości pozwoliły dzieciom na wyjątkowo aktywne uczestnictwo w spotkaniu.