Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Wycieczka w Bieszczady 27-28 września 2017 r.

Nasza szkoła jest wielkim propagatorem turystyki zrównoważonej czyli przyjaznej dla środowiska. W dniach 27-28 września uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce w Bieszczady. W pięknych okolicznościach przyrody bezpośrednio nawiązywaliśmy do idei rozwoju zrównoważonego. Pani przewodniczka Jadwiga Nowak na każdym kroku uświadamiała nam założenia turystyki zrównoważonej, która podtrzymuje ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów Bieszczadów. Często zwracała uwagę jak ważne jest zachowanie dla przyszłych pokoleń w niezmienionym stanie zasobów naturalnych i kulturowych. 

W czasie wycieczki, której trasa wiodła przez Beskid Niski, a celem były Bieszczady, jej uczestnicy mogli zapoznać sięz podstawowymi informacjami dotyczącej historii etnicznej Karpat, a w szczególności odwiedzanych Bieszczadów. Ludność ruska zamieszkująca przed wysiedleniami polską część Karpat miała znaczący wpływ na krajobraz kulturowy, etniczny, religijny, a także gospodarczy Polski południowej. Do dzisiaj przykładowo w kulturze polskiej funkcjonuje cały zasób znaczeniowy pojęć dotyczących gospodarki hodowlanej, szczególnie tej związanej z wypasem owiec i bydła, oraz leśnej, a w której przez wieki górale ruscy się specjalizowali. Także przywracane obecnie są sposoby hodowli wypracowane przez nich, a dające najlepsze jakościowo produkty mleczne. Niezmiernie ważnym elementem są pozostałe po niej elementy kultury materialnej, zwłaszcza te dotyczące sfery sacrum (świętości) – w szczególności drewniana architektura cerkiewna, która poprzez swą wyjątkowość stanowi zjawisko unikalne w skali światowej, część z nich wpisana została na światową listę dziedzictwa UNESCO.  

Wielu z nas było w Bieszczadach pierwszy raz. Podczas tej wyprawy poznaliśmy sztandarowe hasło miłośników Bieszczad: „W Bieszczady jedzie się tylko raz, potem już się tylko wraca”. Dziś wiemy, że jest w tym wiele racji. Te góry przyciągają jak magnes. Koktajl wspaniałych górskich szlaków, dziewiczej, trudnej do odnalezienie w innym zakątku Polski przyrody i niezwykłej historii tych ziem tworzy mieszankę, która fascynuje i sprawia, że tu wrócimy... nie raz!.

 

Sprzątanie Świata Polska 2017

W tym roku Akcja Sprzątanie Świata było mocno związane z edukacją globalną, która stała się naszym priorytetem. Akcja odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Zwróciliśmy szczególną  uwagę, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafić do wykorzystania. W tym roku częścią tej największej akcji ekologicznej w Polsce byli wszyscy uczniowie. Posprzątaliśmy okolice naszej szkoły i fragment brzegu rzeki Ropy.

Zebranie rodziców - 26.09.2017

We wtorek, 26.09.2017 o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie z wychowawcami klas:

Czytaj więcej...

Informacja o warunkach zawartego przez Szkołę ubezpieczenia uczniów

Dokumenty związane z ubezpieczeniem:

Ogólne warunki ubezpieczenia >>>

Postępowanie w przypadku zgłoszenia szkody >>>

Zgłoszenie szkody - formularz >>>

Osoby odpowiedzialne >>>

II Gminnym Happeningu Ekologicznym "NIE DLA SMOGU"

W piątek 15 września uczniowie klas III naszej szkoły wraz ze swoimi rówieśnikami z całej gminy wzięli udział w II Gminnym Happeningu Ekologicznym  "NIE DLA SMOGU". Impreza odbyła się w ramach projektu "Ziemio oddychaj", dzięki pozyskaniu przez Gminę Biecz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Po przywitaniu przez organizatorów i wręczeniu wszystkim uczestnikom przypinek z napisem "Przyjaciel przyrody” dzieci przemaszerowały wzdłuż deptaku nad rzeką, niosąc transparenty z hasłami ekologicznymi. Potem rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Dzieci rywalizowały ze sobą w konkurencjach związanych z problematyką ekologiczną i sprawnościowych. Musiały się wykazać szybkością i refleksem rozpoznając rodzime gatunki drzew, segregując odpady, układając „puzzle” z ekologicznych plakatów czy uczestnicząc w „Kolei linowej” z butelek PET. Nasi młodzi zawodnicy stanęli na III miejscu podium (zwycięzcami turnieju zostali uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzeszynie, drugie miejsce zajęła grupa uczniów z  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy) i otrzymali nagrody indywidualne oraz dyplom. Na zakończenie obejrzeliśmy spektakl teatralny o tematyce ekologicznej w wykonaniu aktorów  Krakowskiego Biura Promocji Kultury pt. "Baron Smog".

Organizatorom, Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Bieczu oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.