Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Zbiórka makulatury

Zbiórka makulatury prowadzona jest w naszej szkole już od lat. Nadrzędnym celem akcji jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów oraz podniesienia świadomości ekologicznej uczniów. Dzięki zbiórce makulatury młodzież wdrażana jest do działań na rzecz ochrony środowiska. 

W tym roku za nami jest I etap akcji pod hasłem „Zamień odpady na nagrody”.  W sumie zebraliśmy 1400 kg odpadów. Pamiętając, że każde zebrane 60 kg ratuje przed ścięciem jedno drzewo, możemy śmiało powiedzieć że uratowaliśmy 23 drzewa. Możemy być z siebie dumni! 

Ze szkolną akcją wiąże się konkurs na największą ilość zebranego surowca. Na dzień dzisiejszy przoduje Grzegorz Sendecki, uczeń klasy VI, który z pomocą rodziców przywiózł do szkoły 700 kg makulatury. Jak nam powiedział do akcji zaangażował całą rodzinę i sąsiadów. Brawa dla Grzegorza!

Oczywiście do końca akcji jeszcze dwa etapy zbiórki, każdy więc ma szansę pokonać Grzesia w rywalizacji.

Wśród uczniów którzy aktywnie uczestniczyli w akcji są: Piotr Stępień (IIIg), Emilia Janas (VII),Lena Ruwińska (I), Marcin Łukaszyk (II), Oliwia Ryndak (IIIa), Milena Korzeniec (IV), Jowita Dudek (IV), Kacper Dutkiewicz (V), Eliza Furmanek (VII), Piotr Honc (VII), Monika Grębska (IIg), Maciej Wojakowicz (IIg), Przemysław Krygowqski (IIg) i Marcel Wójcik (IIg). 

Lekcja otwarta z wychowania do życia w rodzinie

W ramach podnoszenia jakości pracy szkoły oraz dzielenia się doświadczeniem nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w otwartej lekcji wychowania do życia w rodzinie przeprowadzonej w klasie IV przez p. Grażynę Cetnarowską. 

Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i usadzeni przy złączonych stolach. Nauczycielka zainteresowała uczniów tematem poprzez pobudzenie ich zmysłów. Przygotowane rekwizyty – kawałki czekolady, wywołały przyjemne skojarzenia. Każda z grup otrzymała jedną kostkę czekolady więcej niż uczestników. Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania opowiadającego zdarzenie z życia pewnej rodziny uczniowie mieli za zadanie zastanowić się, kto z nich powinien dostać ostatni kawałek czekolady i dlaczego, oraz stworzyć własną definicję „sprawiedliwości”. Zadaniu towarzyszyły niemałe emocje, uczniowie zauważali jak wiele może być punktów widzenia.

W atmosferze zabawy i grupowej współpracy lekcja pozwoliła na poznanie oraz głębsze zrozumienie mechanizmów rządzących współczesnym światem. Skupiono się na najważniejszych zagadnieniach tematycznych poruszanych w ramach edukacji globalnej: równości i sprawiedliwości społecznej.

Uczniowie uczyli się wskazywać przykłady rozwiązań problemów występujących w konkretnej sytuacji  w oparciu o kryteria równości i sprawiedliwości, poznali też potrzebę szacunku dla myśli uczuć, wartości i przekonań innych.

I TY MOŻESZ ZMIENIAĆ ŚWIAT!

Był sobie kiedyś mały chłopiec... Jeszcze wtedy nie wiedział, że przypadkowe spotkanie z iluzją tak bardzo zawładnie jego życiem. Czary dla kilkulatka wydawały się światem tak odległym, że aż nierealnym, a nieśmiałe plany zostania „czarodziejem” tak niemożliwe, że były jedynie nieziszczalnym marzeniem. Ten mały chłopiec do poziomu mistrzowskiego dochodził przez wiele pracowitych lat, dzięki temu dziś wie, że marzenia są po to by je realizować.

Dobra muzyka, duża dawka humoru, nauka magicznych trików i co najważniejsze - przesłanie: "Trening czyni mistrza"...oto telegraficzny skrót dzisiejszego spotkania z iluzjonistą.

Warsztaty "Inny - nie znaczy gorszy"

W dniu 25 października klasa V uczestniczyła w warsztatach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego nt: „ INNY – NIE ZNACZY GORSZY” dotyczących tolerancji, poszanowania i wyrozumiałości dla odmiennych niż nasze kultur, wyznań, ras czy uczuć.

Uczniowie mając do dyspozycji dwa piękne jabłka różnych gatunków jedno wychwalali drugie zaś ranili słowami, uderzaniami , kopniakami. Każdy uczeń miał prawo „skrzywdzić” jedno z jabłek, co w konsekwencji doprowadziło do wewnętrznego uszkodzenia jabłka. Po rozkrojeniu jabłek oglądali wnętrza obydwu i wyciągali wnioski już przetransformowane na ludzi. Sami zauważyli, że złe traktowanie jednego z jabłek doprowadza do zgnilizny, zgorzknienia, a drugie nadal pozostało piękne.

Na końcu zajęć  było dla nich oczywiste, że nikogo nie wolno poniżać, krzywdzić słowem lub czynem, choćby nie odpowiadał nam wygląd, przekonania, wyznanie itp tej osoby. Zrozumieli, że każdemu należy się szacunek, bo gdy tego szacunku i tolerancji zabraknie  to doprowadzimy do  wewnętrznego zniszczenia drugiego człowieka. Tym samym nasze zachowanie w stosunku do innych przyczynia się do tego, jakim w przyszłości stanie się inne osoba. Uczniowie stwierdzili, że są odpowiedzialni za innych.

Szkolenie dla nauczycieli

 

 

W Informacjach dla nauczycieli znajduje się program szkolenia dla szkolnych liderów projektu Edukacja globalna >>>