Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
image1 image2 image3

Zielona Szkoła - dzień pierwszy

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM 2 – 8 czerwca 2019 Dzień pierwszy

W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w Toruniu, pięknym mieście, szczycącym się wspaniałymi zabytkami i niezwykłą historią. Średniowieczne centrum Torunia składa się nie tylko ze Starego Miasta - co występuje w większości innych miast, ale również z drugiego elementu: Nowego Miasta, które powstało jako niezależny, odrębny organizm miejski i funkcjonowało w ten sposób przez 190 lat. Obie części miasta wraz z sąsiadującym terenem krzyżackiego zamku komturskiego tworzą obecnie toruński Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Pomników Historii i na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W Toruniu znajdują się skarby architektury, sztuki, których odkrywanie i poznawanie niejednemu zajmuje całe lata... My mieliśmy na to zaledwie kilka godzin, więc siłą rzeczy nie mogliśmy zobaczyć wszystkiego, nie mniej jednak w tym mieście zakochało się wielu z nas!

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy w Toruniu do mieszczącego się w samym centrum miasta Żywego Muzeum Piernika; pierwszej tego typu interaktywnej placówki w Europie. Tam odbyliśmy prawdziwą podróż w czasie! Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Wiele radości sprawiło nam przygotowanie własnych pierników, które po upieczeniu mogliśmy zjeść lub zabrać ze sobą na pamiątkę.

Toruń jest grodem… oczywiście, że Mikołaja Kopernika! Dlatego też w trakcie spaceru po Starym Mieście udaliśmy się przed kamienicę, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Kolejnym miejscem, w którym spędziliśmy dłuższy czas, była interaktywna wystawa w sali Geodium Planetarium w Toruniu. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o Ziemi jako planecie. Każdy mógł samodzielnie sterować efektami wizualnymi i uzyskać informacje, dlaczego mamy cztery pory roku czy dlaczego zachodzi słońce, sprawdzić, jak tworzą się wydmy czy cyklon. 

Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z Toruniem i udaliśmy się w dalszą drogę do celu – nad morze! Oczywiście jeszcze tego samego dnia, wczesnym wieczorem, poszliśmy na plażę, by przywitać się z morzem…

Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie ;) Wrażenia nie do opisania słowami. To trzeba przeżyć!

Anna Filus-Solarz

Galeria

Zielona Szkoła

ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM – KLASA V i VI SP 2 – 8 czerwca 2019

Uczniowie klas V i VI SP przebywali w pierwszym tygodniu czerwca na “Zielonej Szkole” w nadmorskiej miejscowości Władysławowo. Celem wyjazdu było zintegrowanie zespołów klasowych, rozwijanie samodzielności dzieci, upowszechnienie formy uczenia się przez doświadczenie, podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz rozwijanie wśród dzieci aktywności ruchowej i sprawności fizycznej. We Władysławowie mieszkaliśmy w ośrodku wczasowo-kolonijnym “Renusz” położonym kilkaset metrów od pięknej plaży. Ośrodek oferował wygodne pokoje, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, huśtawki, zjeżdżalnię, smaczne jedzenie, jak również miejsce do zorganizowania ogniska. Chętnie korzystaliśmy ze wszystkich tych udogodnień, miło spędzając czas.

Program zajęć każdego dnia pobytu nad morzem był bardzo intensywny. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach i zabawach na plaży, pieszych wyprawach wzdłuż brzegu morza i autokarowych wyjazdach do Gdańska, Gdyni, Sopotu i Helu. Warto również wspomnieć, że w drodze nad morze odwiedzili Toruń, a w drodze powrotnej Malbork.

Piękna pogoda, codzienne zajęcia ruchowe, wielogodzinny pobyt na świeżym powietrzu, jak również zdrowe posiłki sprawiły, że wszyscy byli we wspaniałych humorach i pełni energii. Opiekę nad uczniami pełniły wychowawczyni klasy V SP, Pani Monika Patrzyk, wychowawczyni klasy VI SP, Pani Anna Filus-Solarz oraz rodzice uczniów uczestniczących w Zielonej Szkole, Pani Dorota Grębska, Pani Jolanta Mikos-Drozd i Pani Iwona Kabaj, którym wychowawczynie serdecznie dziękują za wszechstronną pomoc. Mieliśmy wszystko: wymarzoną, upalną pogodę, wspaniałe towarzystwo, mnóstwo atrakcji, moc wrażeń, naukę poprzez doświadczenie. Nie mieliśmy tylko jednego… nawet sekundy czasu na nudę! Było rewelacyjnie!

Galeria

 

Wycieczka klasy I do Pacanowa

We wtorek 28 maja dzieci z klas I i II pojechały na wycieczkę do Pacanowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie można obejrzeć wystawę dawnych maszyn. Jednak naszym głównym celem było Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Po przejściu przez "mysią dziurę" znaleźliśmy się w prawdziwie bajkowej krainie. Odbyliśmy podróż w głąb Ziemi oraz w przestrzeń kosmiczną magicznym pociągiem, odpoczywaliśmy wśród niezwykłych kwiatów opowiadających bajki, przeszliśmy przez pień wiecznej odwagi i wodną kurtynę. Spędziliśmy też trochę czasu w ogrodzie na terenie ośrodka, gdzie spotkaliśmy prawdziwego Koziołka Matołka. Na rynku Pacanowa zrobiliśmy sobie zdjęcia przy słynnej rzeźbie Koziołka. Dopisała pogoda i humory. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Galeria >>>

 

 

 

Marsz Żonkilowy 2019

W niedzielę 2 czerwca grupa dwójkowych wolontariuszy wraz z opiekunkami wyruszyła do Gorlic, by jak co roku uczestniczyć w kolejnym Marszu Żonkilowym zorganizowanym przez Miasto Gorlice we współpracy z kwiatonowickim Stowarzyszeniem Hommini oraz licznymi grupami wspomagającymi działania na rzecz osób niepełnosprawnych z powiatu gorlickiego.

Naszą szkołę reprezentowali: Monika Grębska, Gabriela Kościółek, Marcel Wójcik, Aleksandra Pabis, Kinga Dziki, Martyna Raksa i Mikołaj Mleczko.

Swoją obecnością pragniemy pokazać swą solidarność z osobami niepełnosprawnymi i w tym szczególnym dniu, Dniu Osób Niepełnosprawnych, być z nimi i pokazać, że wcale tak bardzo się od siebie nie różnimy i potrafimy wspólnie realizować podjęte inicjatywy.

Galeria

XIX Gminny Konkurs Języka Angielskiego

29 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Bieczu odbył się XIX Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla SP. W wydarzeniu wzięło udział 16 uczniów z 8 lokalnych szkół. Naszą szkołę reprezentowałam ja, czyli Maja Gaber, uczennica klasy VII oraz Emilka Janas z klasy VIII. Konkurs odbył się w sali nr 29, która jest największą salą w budynku.

Wszyscy byli bardzo zdenerwowani, co było zupełnie zbędne, ponieważ w naszej szkole wszyscy zawsze czują się jak w domu. Kiedy ostatnia grupa uczniów zawitała do naszej szkoły, rozpoczęliśmy konkurs. Pierwsza część była słuchana i trwała 15 minut. To było najtrudniejsze ze wszystkich zadań i trochę problematyczne dla mnie i dla pozostałych zawodników. Drugim zadaniem było słownictwo i gramatyka i mieliśmy 60 minut na wszystkie ćwiczenia. Gramatyka była dla mnie najprzyjemniejszą częścią, ponieważ moim zdaniem jest to najłatwiejsza i zarazem najciekawsza sprawa w tym języku. Naprawdę podobało mi się wykonywanie ćwiczeń. Musieliśmy skończyć najpóźniej do godziny 10:30.

Po testach wszyscy uczestnicy udali się do sali nr 5 na przekąskę i odpoczynek. Co jest zaskakujące… czuliśmy się wtedy jeszcze bardziej zdenerwowani niż przed konkursem. Każdy dostał pysznego rogalika z nadzieniem truskawkowym i sok owocowy…. Po pewnym czasie w końcu znaleźliśmy wspólny język… tym razem polski.

O 11:15 ogłoszono wyniki. To była najbardziej stresująca chwila dnia. Zwycięzcą została Zofia Rak ze szkoły w Libuszy. Wygrała po raz trzeci z rzędu! Mówi po angielsku, jakby urodziła się w Anglii. Drugą i trzecią pozycję zajęli: Julia Mika i Grzegorz Gogola z Rożnowic. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kosińska z Korczyny.

Wprawdzie nie wygrałam, ale i tak czuję się zwyciężczynią, ponieważ miałam najwyższy wynik w etapie szkolnym. Poza tym, to właśnie ja zostałam poproszona o napisanie tego artykułu ;-)

Maja Gaber, uczennica kl. VI SP

Galeria