image1 image2 image3

Wpis szkoły na listę Szkół Liderów Edukacji Globalnej

Jesteśmy jedną z kilkunastu szkół w Małopolsce i jedyną w powiecie gorlickim wpisaną na listę Szkół Liderów Edukacji Globalnej. Mamy prawdziwy powód do dumy. Zachęcamy uczniów i rodziców do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu, przed nami bowiem wiele nowych zadań i ciekawych wyzwań.

Oto potwierdzenie na które czekaliśmy! 

http://lms.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/2017/10/07/szkoly-liderow-eg-siec-malopolska/

Szkolenie liderów projektu

28 października w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Krakowie odbyło się szkolenie w związku z uczestnictwem naszej szkoły w projekcie "Liderzy edukacji globalnej. Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju." Naszą szkołę reprezentowały panie Grażyna Cetnarowska i Agnieszka Pyznar.

Po wymianie doświadczeń i oczekiwań związanych z edukacją globalną oraz przedstawieniu zadań projektowych zaproponowano ciekawe szkolenie dotyczące komunikacji, współpracy w zespole i zagadnień związanych z asystą grupową. Następnie przygotowano ćwiczenia związane z tematyką gier dydaktycznych w edukacji - grywalizacja. Na zakończenie szeroko omówiono przygotowania do zbliżającego się Tygodnia Edukacji Globalnej.

Nasze Panie oprócz szerokiej wiedzy przywiozły ze szkolenia dużo niezbędnych materiałów, w tym scenariusze zajęć, pomoce plastyczne i dydaktyczne.

Zbiórka makulatury

Zbiórka makulatury prowadzona jest w naszej szkole już od lat. Nadrzędnym celem akcji jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów oraz podniesienia świadomości ekologicznej uczniów. Dzięki zbiórce makulatury młodzież wdrażana jest do działań na rzecz ochrony środowiska. 

W tym roku za nami jest I etap akcji pod hasłem „Zamień odpady na nagrody”.  W sumie zebraliśmy 1400 kg odpadów. Pamiętając, że każde zebrane 60 kg ratuje przed ścięciem jedno drzewo, możemy śmiało powiedzieć że uratowaliśmy 23 drzewa. Możemy być z siebie dumni! 

Ze szkolną akcją wiąże się konkurs na największą ilość zebranego surowca. Na dzień dzisiejszy przoduje Grzegorz Sendecki, uczeń klasy VI, który z pomocą rodziców przywiózł do szkoły 700 kg makulatury. Jak nam powiedział do akcji zaangażował całą rodzinę i sąsiadów. Brawa dla Grzegorza!

Oczywiście do końca akcji jeszcze dwa etapy zbiórki, każdy więc ma szansę pokonać Grzesia w rywalizacji.

Wśród uczniów którzy aktywnie uczestniczyli w akcji są: Piotr Stępień (IIIg), Emilia Janas (VII),Lena Ruwińska (I), Marcin Łukaszyk (II), Oliwia Ryndak (IIIa), Milena Korzeniec (IV), Jowita Dudek (IV), Kacper Dutkiewicz (V), Eliza Furmanek (VII), Piotr Honc (VII), Monika Grębska (IIg), Maciej Wojakowicz (IIg), Przemysław Krygowqski (IIg) i Marcel Wójcik (IIg). 

Lekcja otwarta z wychowania do życia w rodzinie

W ramach podnoszenia jakości pracy szkoły oraz dzielenia się doświadczeniem nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w otwartej lekcji wychowania do życia w rodzinie przeprowadzonej w klasie IV przez p. Grażynę Cetnarowską. 

Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i usadzeni przy złączonych stolach. Nauczycielka zainteresowała uczniów tematem poprzez pobudzenie ich zmysłów. Przygotowane rekwizyty – kawałki czekolady, wywołały przyjemne skojarzenia. Każda z grup otrzymała jedną kostkę czekolady więcej niż uczestników. Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania opowiadającego zdarzenie z życia pewnej rodziny uczniowie mieli za zadanie zastanowić się, kto z nich powinien dostać ostatni kawałek czekolady i dlaczego, oraz stworzyć własną definicję „sprawiedliwości”. Zadaniu towarzyszyły niemałe emocje, uczniowie zauważali jak wiele może być punktów widzenia.

W atmosferze zabawy i grupowej współpracy lekcja pozwoliła na poznanie oraz głębsze zrozumienie mechanizmów rządzących współczesnym światem. Skupiono się na najważniejszych zagadnieniach tematycznych poruszanych w ramach edukacji globalnej: równości i sprawiedliwości społecznej.

Uczniowie uczyli się wskazywać przykłady rozwiązań problemów występujących w konkretnej sytuacji  w oparciu o kryteria równości i sprawiedliwości, poznali też potrzebę szacunku dla myśli uczuć, wartości i przekonań innych.

I TY MOŻESZ ZMIENIAĆ ŚWIAT!

Był sobie kiedyś mały chłopiec... Jeszcze wtedy nie wiedział, że przypadkowe spotkanie z iluzją tak bardzo zawładnie jego życiem. Czary dla kilkulatka wydawały się światem tak odległym, że aż nierealnym, a nieśmiałe plany zostania „czarodziejem” tak niemożliwe, że były jedynie nieziszczalnym marzeniem. Ten mały chłopiec do poziomu mistrzowskiego dochodził przez wiele pracowitych lat, dzięki temu dziś wie, że marzenia są po to by je realizować.

Dobra muzyka, duża dawka humoru, nauka magicznych trików i co najważniejsze - przesłanie: "Trening czyni mistrza"...oto telegraficzny skrót dzisiejszego spotkania z iluzjonistą.