Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
image1 image2 image3

Życzliwymi bądźmy na co dzień.

Pod takim hasłem obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Życzliwości przypadający na 21 listopada.

Wcześniej trwały przygotowania do obchodów tegoż Dnia. Na korytarzach widniały plakaty, motta, rysunki przypominające o życzliwości. Został ogłoszony plebiscyt na wybór osoby najbardziej życzliwej w szkole. Wychowawcy na godzinach wychowawczych przedstawili kryteria wyboru takiej osoby, a klasa nominowała wybranych do oceny Kapituły. Po dokonaniu wyborów przez klasy do pracy przystąpiła Kapituła. Nominowanych ze wszystkich klas było  20 osób, spośród których Kapituła wyłoniła 3 osoby najbardziej życzliwe w szkole , a że wybór był bardzo trudny dokonano tego w trzech kategoriach wiekowych. W klasach I-III najżyczliwszą osobą została wybrana Paulina Wanat z kl. III a,  w klasach IV –VI  Małgorzata Bochenek z kl. IV, a w klasach VII oraz  II i  III gimn. Emilia Wlazło z kl. II G.

Na uroczystym apelu wszystkie osoby nominowane otrzymały dyplomy jako osoby najżyczliwsze w klasie , a wybrane przez Kapitułę dyplomy osób najżyczliwszych w szkole. 

Pamiętajmy jednak, że najlepszą nagrodą za życzliwość jest uśmiech drugiego człowieka.   

Galeria >>>

Dzieci Świata

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej Szkole dobiegł końca. Jego zwieńczeniem był wieczór filmowy pod hasłem „Dzieci świata” dla klas III – VI SP. 

Wieczór poprzedzony był lekcjami i spotkaniami o tematyce związanej z życiem, problemami i zabawami dzieci na całym świecie. Uczyliśmy się o szkole w Japonii, o pracujących w Chinach, omawialiśmy problemy dzieci w Indiach, mówiliśmy o głodnych w Afryce, tułających się dzieciach z Syrii... nie zapomnieliśmy też o małych polakach, tych niechcianych, niepełnosprawnych i smutnych. 

Odbyliśmy wspólną wirtualną wycieczkę dookoła świata, która dowiodła, że każde dziecko, bez względu na kolor skóry, włosów, oczu, chce być kochane i szczęśliwe, zasługuje na to, by je szanować.

To była wielka szkoła empatii.

A dziś, podczas projekcji filmu poznaliśmy piękną historię o dziewczynce, która choć wychowywała się w kompletnie nam nieznanym kręgu kulturowym, mówiła w innym języku, mieszkała w innym domu, podobnie jak my, pragnęła odkrywać w życiu to, co nieznane, nie bała się marzyć i realizować wyznaczonych celów. Jej postawa dowodziła, że zawsze należy szanować otaczającą nas przyrodę, tradycję, rodzinę i przyjaciół.

To jeszcze nie koniec…

Uczyliśmy się także śpiewać piosenkę Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Jesteśmy pewni, że w piątkowy wieczór wiele osób w Bieczu usłyszało nasze głośnie wołanie: 

„Nie patrz na to w jakim kraju,

jaki kolor dzieci mają.

I jak piszą na tablicy,

to naprawdę się nie liczy!”

Galeria>>>

Drugie Życie Śmieci, czyli dlaczego segregacja jest taka ważna !

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Jeśli nie chcemy z nich sami ponownie skorzystać, świadomi jesteśmy, że posegregowane przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem.

Traf chciał, że Tydzień Redukcji Odpadów zbiegł się z Tygodniem Edukacji Globalnej, który w naszej szkole przeżywaliśmy z wielkim rozmachem. 

Jesteśmy świadomi że "PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA ZALEŻY OD NAS" więc nie sposób było nie wspomnieć o środowisku...i że to ono jest dla nas, a nie my dla niego. 

Wciąż wprowadzamy w życie zasadę 3R - Reduce, Reuse, Recycle promującą zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. 

W naszej szkole oprócz ciągłego uświadamiania i przypominania idei segregacji odpadów, prowadzimy trzy równoległe akcje redukujące odpady... zbieramy makulaturę, nakrętki oraz niesamowicie szkodzące środowisku zużyte baterie.

Na zakończenie Tygodnia Redukcji Odpadów zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs plastyczno- techniczny. Zadaniem uczestników było stworzenie dowolnej pracy przy użyciu surowców wtórnych. Do konkursu zgłoszono ponad 60 prac. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i kreatywności naszych uczniów i ich Rodziców. Z odpadów powstały piękne ozdoby, rzeczy użyteczne a nawet zabawki. Uczestnicy stworzyli ze swoich prac piękną wystawę, którą będziemy mogli podziwiać do polowy grudnia. Z pewnością wyobrażacie sobie jak trudno było nam wybrać te najlepsze... postanowiliśmy przyznać 6 wyróżnień i nagrodzić uczniów dyplomami oraz vaucherami do Kina Kolory w Gorlicach. Każdy z uczestników za udział w konkursie otrzymał słodki upominek. 

Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie!

Galeria >>>

Zajęcia świetlicowe

Czy różnorodność biologiczna to coś ważnego czy jest tylko jakąś fanaberią nawiedzonych ekologów? Wymieranie gatunków dziko żyjących oraz starych ras zwierząt i odmian roślin to problem globalny. W przeszłości kilka cywilizacji upadło na skutek utraty regionalnej różnorodności biologicznej. Teraz staramy się być mądrymi przed szkodą. 

O Bioróżnorodności w Tygodniu Edukacji Globalnej mówiliśmy na lekcjach, wspominali o niej też zarówno Pan podróżnik opowiadający o Indiach jak i Pan celnik, nawiązując do przemytu roślin i zwierząt gatunków zagrożonych.

Na naszej szkolnej świetlicy uczniowie ochoczo podjęli temat. Uważnie wsłuchiwali się w opowiadania Pani Magdy i Pani Gosi a następnie wykonywali prace przedstawiające ich spojrzenie na problem. Wyniki są imponujące!

Galeria >>>

UZALEŻNIENIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

W naszej szkole w ramach Edukacji Globalnej rozpoczynamy cykl spotkań dotyczących uzależnień, które są zagrożeniem dla współczesnego społeczeństwa. 21 listopada 2017 rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie, pt. NIKOTYNIZM.Uczniowie uczestniczyli  w bardzo ciekawej prelekcji. 

We współczesnym świecie zjawisko uzależnienia od różnych substancji: papierosów, alkoholu oraz narkotyków, coraz bardziej się rozszerza.Jest to bardzo niebezpieczne. Po środki uzależniające sięga oprócz ludzi dorosłych, coraz to więcej dzieci i młodzieży. Skutki sięgania po substancje chemiczne oraz nikotynę są bardzo rozległe, bowiem dotyczą wielu sfer życia człowieka: sfery intelektualnej, emocjonalnej, społecznej oraz fizycznej. Co więcej maja one wymiar negatywny. Szczególnie zagrożone wydają się być tutaj dzieci oraz młodzież, gdyż proces ich leczenia przebiega wolniej i jest znacznie trudniejszy, aniżeli osób dorosłych. Ponad to konsekwencje w tak młodym wieku są o wiele gorsze aniżeli w wieku dorosłym.

Galeria >>>