image1 image2 image3

Drugie Życie Śmieci, czyli dlaczego segregacja jest taka ważna !

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Jeśli nie chcemy z nich sami ponownie skorzystać, świadomi jesteśmy, że posegregowane przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem.

Traf chciał, że Tydzień Redukcji Odpadów zbiegł się z Tygodniem Edukacji Globalnej, który w naszej szkole przeżywaliśmy z wielkim rozmachem. 

Jesteśmy świadomi że "PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA ZALEŻY OD NAS" więc nie sposób było nie wspomnieć o środowisku...i że to ono jest dla nas, a nie my dla niego. 

Wciąż wprowadzamy w życie zasadę 3R - Reduce, Reuse, Recycle promującą zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. 

W naszej szkole oprócz ciągłego uświadamiania i przypominania idei segregacji odpadów, prowadzimy trzy równoległe akcje redukujące odpady... zbieramy makulaturę, nakrętki oraz niesamowicie szkodzące środowisku zużyte baterie.

Na zakończenie Tygodnia Redukcji Odpadów zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs plastyczno- techniczny. Zadaniem uczestników było stworzenie dowolnej pracy przy użyciu surowców wtórnych. Do konkursu zgłoszono ponad 60 prac. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i kreatywności naszych uczniów i ich Rodziców. Z odpadów powstały piękne ozdoby, rzeczy użyteczne a nawet zabawki. Uczestnicy stworzyli ze swoich prac piękną wystawę, którą będziemy mogli podziwiać do polowy grudnia. Z pewnością wyobrażacie sobie jak trudno było nam wybrać te najlepsze... postanowiliśmy przyznać 6 wyróżnień i nagrodzić uczniów dyplomami oraz vaucherami do Kina Kolory w Gorlicach. Każdy z uczestników za udział w konkursie otrzymał słodki upominek. 

Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie!

Galeria >>>

Zajęcia świetlicowe

Czy różnorodność biologiczna to coś ważnego czy jest tylko jakąś fanaberią nawiedzonych ekologów? Wymieranie gatunków dziko żyjących oraz starych ras zwierząt i odmian roślin to problem globalny. W przeszłości kilka cywilizacji upadło na skutek utraty regionalnej różnorodności biologicznej. Teraz staramy się być mądrymi przed szkodą. 

O Bioróżnorodności w Tygodniu Edukacji Globalnej mówiliśmy na lekcjach, wspominali o niej też zarówno Pan podróżnik opowiadający o Indiach jak i Pan celnik, nawiązując do przemytu roślin i zwierząt gatunków zagrożonych.

Na naszej szkolnej świetlicy uczniowie ochoczo podjęli temat. Uważnie wsłuchiwali się w opowiadania Pani Magdy i Pani Gosi a następnie wykonywali prace przedstawiające ich spojrzenie na problem. Wyniki są imponujące!

Galeria >>>

UZALEŻNIENIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

W naszej szkole w ramach Edukacji Globalnej rozpoczynamy cykl spotkań dotyczących uzależnień, które są zagrożeniem dla współczesnego społeczeństwa. 21 listopada 2017 rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie, pt. NIKOTYNIZM.Uczniowie uczestniczyli  w bardzo ciekawej prelekcji. 

We współczesnym świecie zjawisko uzależnienia od różnych substancji: papierosów, alkoholu oraz narkotyków, coraz bardziej się rozszerza.Jest to bardzo niebezpieczne. Po środki uzależniające sięga oprócz ludzi dorosłych, coraz to więcej dzieci i młodzieży. Skutki sięgania po substancje chemiczne oraz nikotynę są bardzo rozległe, bowiem dotyczą wielu sfer życia człowieka: sfery intelektualnej, emocjonalnej, społecznej oraz fizycznej. Co więcej maja one wymiar negatywny. Szczególnie zagrożone wydają się być tutaj dzieci oraz młodzież, gdyż proces ich leczenia przebiega wolniej i jest znacznie trudniejszy, aniżeli osób dorosłych. Ponad to konsekwencje w tak młodym wieku są o wiele gorsze aniżeli w wieku dorosłym.

Galeria >>>

Kierunek Boliwia.

 W dniu 23 listopada 2017r gościliśmy w naszej szkole Wolontariuszkę Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu z Krakowa – panią Karolinę Kufel.                                                                   

 Dwa spotkania, dla grupy młodszej i starszej – czyli wszystkich uczniów Szkoły, odbyły się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej’ 2017 oraz udziału szkoły w projekcie „Edukacja Globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju”. Chętni uczniowie przygotowali z tej okazji dekoracje w postaci plakatów o Boliwii, które stały się ciekawą częścią scenografii spotkania.

 Wolontariuszka opowiadała o swojej rocznej misji w Boliwii, gdzie pracowała w domu dziecka w Tupizie, pomagając dzieciom w nauce, organizując im dodatkowe zajęcia i towarzysząc w życiu codziennym.

 Uczniowie mieli okazję obejrzeć piękną prezentację multimedialną, wysłuchać bardzo ciekawego i wzruszającego opowiadania o Boliwii, obejrzeć różnorodne pamiątki boliwijskie oraz zadawać pytania gościowi. Spotkanie pozwoliło wszystkim  bliżej poznać Boliwię – ten jakże odległy, nieznany nam kraj i bardzo różny od Polski. uczniowie dowiedzieli się o położeniu geograficznym  i ukształtowaniu terenu Boliwii, poznali jej mieszkańców, kulturę, zwyczaje, kuchnię, a także dowiedzieli się o życiu codziennym podopiecznych pani Karoliny. Z uwagą oglądali liczne pamiątki – wyroby rękodzieła boliwijskiego.

 Spotkanie z Wolontariuszką upłynęło w miłej atmosferze, wywarło na nas wielkie wrażenie, zaciekawiło i podobało się, czego wyrazem były gromkie brawa dla prowadzącej jako podziękowanie.

Galeria >>>

ŚWIAT BEZ GRANIC

Kolejna atrakcja w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej to "Świat bez granic" - spotkanie edukacyjne uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej. Przemiły pan nadkomisarz zaprezentował spectrum zadań, które realizuje Służba Celno-Skarbowa, chroniąc obywateli przed m.in. zagrożeniami płynącymi z przemytu. Uczniowie mieli więc okazję poznać specyfikę pracy celników.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane ze zwalczaniem przemytu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Funkcjonariusz opowiadał o bioróżnorodności, ochronie gatunkowej i wyjaśniał jakie szkody wynikają z nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami. 

Sporą atrakcją była prezentacja multimedialna, umożliwiająca czynne włączenie się uczniów w spotkanie. Dzieci mogły wcielić się w rolę celników, odnajdujących przemycane towary... papierosy, narkotyki, dobra kultury...

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a takich oczywiście nie brakowało.

Galeria >>>